Urodziny Marszałka na finał

Urodziny Marszałka na finał



Cała Polska włączyła się w świętowanie i upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W kraju zaplanowano ponad trzy tysiące wydarzeń, a wśród nich koncerty, festiwale, spektakle, wydarzenia o charakterze sportowym oraz wiele wiele innych.

 

W uczczenie tej wyjątkowej rocznicy włączył się także jedyny instytucjonalny teatr Podkarpacia – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

 

Kapłan wolności

Już w styczniu na deskach rzeszowskiej sceny pojawił się gościnnie spektakl „Popiełuszko” Teatru Dramatycznego w Białymstoku w reżyserii Jana Nowary. Ksiądz Jerzy Popiełuszko połączył w sobie to, co ludzkie – z tym, co boskie. Człowieczeństwo ze świętością. Ten niepozorny kapłan stał się ikoną narodu i wiary. Głosił miłość i prawdę – tylko tyle i aż tyle. I choć dziś może się to wydawać niewiarygodne – siła tego przekazu zagroziła tak bardzo rządzącym w Polsce komunistom, że postanowili księdza zamordować. A ponieważ żywili wobec niego i Kościoła, wspierającego demokratyczne dążenia Polski, wściekłą nienawiść, zgotowali mu śmierć w męczarniach. Chcieli go unicestwić, a tymczasem wzniecili niezwykły kult. Spektakl dyrektora sceny rzeszowskiej, to misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, zbudowane z okruchów jego życia i bolesnych splotów jego męki. Popiełuszko skromny kapłan, który okupił swoim życiem naszą wolność.

 

Koniec i początek: TRANS/MISJE

To nie przypadek, że największy festiwal, w dziejach podkarpackiego teatru odbył się właśnie w tym roku, w dniach 25–31 sierpnia. Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE został powołany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz zagranicznych partnerów: Państwowy Teatr w Koszycach, Narodowy Teatr Morawsko-Śląski w Ostrawie, Teatr im. Mihála Csokonaiego w Debreczynie, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie, Teatr Królewski w Trokach oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie w roli partnera honorowego w celu budowania wspólnej przestrzeni dla wymiany idei i wartości. Partnerów projektu oprócz przygranicznego położenie łączy, też niezwykła data. Tytuł pierwszej edycji imprezy brzmiał: „1918. Koniec i początek”, albowiem rok 2018 jest rokiem znaczącym dla państw Europy Środkowej i Wschodniej. Prezydent RP Andrzej Duda, który objął wydarzenie Patronatem Narodowym, tak pisał we wstępie do katalogu festiwalowego: Hasło przewodnie obecnego spotkania (…) wskazuje na węzłowy moment dziejów najnowszych. Dla każdego z naszych krajów i dla wszystkich nas – Polaków i Węgrów, Czechów i Słowaków, Litwinów i Ukraińców – ta data sprzed stu lat oznacza głęboki przełom, zamknięcie pewnego rozdziału historii i otwarcie nowej stronicy w księdze dziejów. (…) Trudno zatem o trafniejszy początek dla tej nowej inicjatywy niż zwrócenie się razem ku korzeniom i przejrzenie się w lustrze przeszłości. Wierzymy przecież, że patrząc uważnie, można w nim dojrzeć także współczesność i przyszłość naszych narodów.

 

Urodziny Marszałka

A już 5 grudnia o godzinie 18:00 zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin Józefa Piłsudskiego w naszym teatrze! Dokładnie tego dnia przed 151 laty urodził się Marszałek. Spektakl Polskiego Studio Teatralnego w Wilnie „Ziuk! Wspomnienia o Marszałku” to opowieść o marszałku Piłsudskim, jego przyjacielu i adiutancie generale Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim. Spektakl pełen jest dowcipu, humoru, ale też elementów nostalgicznych. Monodram jest spojrzeniem na Piłsudskiego nie jako na postać posągową, z pomników i obrazów, z nastroszonymi brwiami i sumiastym wąsem, tylko na normalnego człowieka, który miał swoje przywary i słabostki – mówi o swoim przedstawieniu reżyser Sławomir Gaudyn. Piłsudski jest tu bowiem pokazany oczami Wieniawy-Długoszowskiego, który był bardzo barwną postacią II Rzeczypospolitej. Główną rolę w spektaklu gra aktor PST w Wilnie, Edward Kiejzik, jednocześnie dyrektor Teatru Królewskiego w Trokach, partnera MFS TRANS/MISJE, gdzie wędrowny w swoim charakterze festiwal zagości już w 2020 roku.

 

Tak kończymy obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości A.D. 2018.

fot. Bartosz Frątczak, Maciej Mikulski, Maciej Rałowski

 


Galeria: