Urodziny Marszałka w Teatrze

Urodziny Marszałka w TeatrzeWczorajszy pokaz spektaklu „Ziuk! Wspomnienia o Marszałku” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej był ostatnim wydarzeniem w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski w naszym teatrze. Marszałek Józef Piłsudski przyszedł na świat dokładnie 151 lat temu, z tej okazji delektowaliśmy się jego ulubionymi przysmakami.

Monodram Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie w wykonaniu Edwarda Kiejzika, aktora PST, a zarazem dyrektora Królewskiego Teatru w Trokach, to wspomnienia o Piłsudskim opowiedziane ustami generała Bolesława Wieniawy-Dłgoszowskiego. Adiutant i przyjaciel Marszałka to barwna postać II Rzeczypospolitej, a jego sceniczna opowieść była więc okazją do dobrej zabawy, ale i zajrzenia za kulisy wielkiej historii.

Po przedstawieniu publiczność została zaproszona do udziału w rozmowie z twórcami w ramach Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. DKT poprowadził Adam Głaczyński, znawca teatru, filmoznawca, redaktor Polskiego Radia Rzeszów i twórca Radiowego Klubu Dyskusyjnego. Nim jednak reżyser Sławomir Gaudyn i odtwórca roli Wieniawy-Długoszowskiego zajęli miejsca na stylowej kanapie, widzowie zostali ugoszczeni drobnym poczęstunkiem. Do ulubionych przysmaków Marszałka nie należały typowe dania Wileńszczyzny. Mimo że był Wilniukiem nie znosił litewskich kołdunów ani bigosu. Przepadał zaś za plackiem ze śliwkami oraz winem Tokaj, co wiemy ze wspomnień jego żony Aleksandry.

fot. Krzysztof Jawniak


Galeria: