Urodziny Marszałka w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej!

Urodziny Marszałka w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej!Już 5 grudnia o godzinie 18:00 zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin Józefa Piłsudskiego w naszym teatrze! Dokładnie tego dnia przed 151 laty urodził się Marszałek. Prezentacja spektaklu wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Spektakl „Ziuk! spomnienia o Marszałku” w wykonaniu wileńskiego aktora Edwarda Kiejzika to opowieść o marszałku Piłsudskim, jego przyjacielu i adiutancie generale Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim. To opowieść pełna dowcipu, humoru, ale też elementów nostalgicznych. Monodram jest spojrzeniem na Piłsudskiego nie jako na postać posągową, z pomników i obrazów, z nastroszonymi brwiami i sumiastym wąsem, tylko na normalnego człowieka, który miał swoje przywary i słabostki – mówi o swoim przedstawieniu reżyser Sławomir Gaudyn. Piłsudski jest pokazany oczami Wieniawy-Długoszewskiego, który był bardzo barwną postacią II Rzeczypospolitej. W spektaklu Wieniawa wspomina swego wodza, szefa, komendanta z lat od 1914 do 1942, kiedy to, jak mówią jedni, popełnił samobójstwo lub też wypadł z okna.
Monodram „Ziuk!” swoją premierę miał na scenie dawnego Teatru na Pohulance w Wilnie podczas 4. Międzynarodowy Festiwal Monodramu „Monowschód”, w którym wzięło udział osiem zespołów teatralnych z Polski, Ukrainy, Niemiec i Litwy. Tegoroczna edycja festiwalu, zorganizowanego przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie (PST), była poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę.
Ze względu na wyjątkowe miejsce prezentacji spektaklu liczba biletów jest ograniczona!!!


scenariusz: Alwida Antonina Bajor
reżyseria: Sławomir Gaudyn
asystent reżysera: Ryszard Rotkiewicz 
wykonanie: Edward Kiejzik 
dyrektor Artystyczny: Lila Kiejzik

produkcja: Polskie Studio Teatralne w Wilnie/Teatr Studio 

5 grudnia 2018, godz. 18:00 Kawiarnia Artystyczna (foyer)


fot. Bartosz Frątczak


Galeria: