Warszawa-Rzeszów. Trwają prace Sceny Nowej Dramaturgii

Warszawa-Rzeszów. Trwają prace Sceny Nowej DramaturgiiMiędzy 1 a 3 kwietnia w Warszawie odbyły się kolejne spotkania w ramach Sceny Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Uczestnicy Teatralnego Speed Datingu, jednego z działań Sceny Nowej Dramaturgii, zostali dobrani w pary reżyser-dramaturg podczas tegorocznych spotkań karnawałowych i od tamtej pory w ramach tandemów artystycznych pracują nad autorskimi projektami spektakli.

Rozwojowi tych prac przyglądała się zaproszona w charakterze ekspertki reżyserka i dramaturżka, Weronika Szczawińska, oraz kuratorzy SND reżyserka Martyna Łyko i Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. W sumie, w spotkaniach wzięło udział dziewięć par. Następnym etapem będzie przesłanie do 20 czerwca br. gotowych scenariuszy lub partytur scenicznych, które będą wynikiem współpracy uczestników. Współpraca między reżyserami a dramaturgami funkcjonuje na bardzo różnych zasadach – od adaptowania na scenę przygotowywanej przez dramaturga prozy po wspólne projektowanie performansu.

Spośród nadesłanych egzemplarzy część będzie można zobaczyć w formie instalacji, czytań performatywnych lub słuchowisk w ramach nadchodzących festiwali organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej, a jeden ze złożonych projektów zostanie zrealizowany w pełnym wymiarze na deskach teatru.

Jednocześnie Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przygotowuje się do kolejnego przedsięwzięcia Sceny Nowej Dramaturgii, czyli Letniej Rezydencji Literackiej. Laureatką rezydencji została poetka Aldona Kopkiewicz. Nad przedstawionym przez autorkę projektem dramatu opiekę mentorską objęli Weronika Szczawińska i prof. Grzegorz Niziołek.

 

 


Galeria: