Wielki sukces Festiwalu Nowego Teatru 2017

Wielki sukces Festiwalu Nowego Teatru 2017W niedzielę zakończyliśmy trwający dziesięć dni maraton teatralny – 04. Festiwal Nowego Teatru – 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne.

Gościliśmy znakomite Teatry i prezentowaliśmy wyjątkowe spektakle stworzone przez reżyserów, którzy odmieniają oblicze polskiego teatru. Zapraszaliśmy na spotkania i dyskusje z udziałem znakomitych krytyków i naukowców.

Dziękujemy bardzo naszej publiczności, która w ciągu tych dni uczestniczyła we wszystkich  wydarzeniach i swą obecnością stworzyła niepowtarzalny klimat, wypełniając po brzegi przestrzenie festiwalowe, powodując, że z dumą możemy podawać statystyki: łączna liczba widzów na wydarzeniach festiwalowych wyniosła prawie 3 000, co oznacza frekwencję na poziomie 90%. Doceniamy to tym bardziej, patrząc na pory, w których odbywały się poszczególne wydarzenia – często wspólnie do późnych godzin uczestniczyliśmy w performansach, koncertach i pokazach filmów, a rozmowy z artystami zaczynaliśmy nawet po północy. O atrakcyjności repertuaru FNT świadczy również liczba publikacji medialnych: do tej pory aż 27 różnych redakcji opublikowało blisko 100 materiałów na temat Festiwalu! Chcielibyśmy podziękować teatrom i artystom, a także zespołom technicznym i organizacyjnym, które w ciągu tych dziesięciu dni licznie przybywały do Rzeszowa, na kilku scenach tworząc to wszystko, co widzowie mogli podziwiać. W realizację wydarzeń festiwalowych zaangażowanych było prawie 300 ludzi Teatru z całej Polski oraz ze Słowacji! Dziękujemy także wszystkim gościom, którzy przybywali do Rzeszowa z różnych zakątków Polski, by współtworzyć Festiwal Nowego Teatru: dziennikarzom, uczestnikom paneli, dyskusji, konwersatoriów, a także studentom, którzy redagowali gazetę festiwalową [REC]MAGAZINE, tworzyli Forum Młodych Krytyków i stali się również naszymi jurorami. Reprezentanci trzech uczelni (Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) z pełnym poświęceniem i odpowiedzialnością, bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, obradowali przez wiele godzin, by wydać finalny werdykt. Po raz pierwszy swoje nagrody festiwalowe przyznali także dziennikarze akredytowani przy Festiwalu oraz publiczność. Na szczególne uznanie zasługuje wspaniała postawa całego zespołu „Siemaszkowej” – na sukces Festiwalu złożył się wielomiesięczny trud, a w trakcie Festiwalu często praca 24 godziny na dobę. Wielką  pomocą służyli nam wolontariusze, na których zawsze mogliśmy polegać. Dziękujemy Wam! Na medal spisało się również  Parole Art. Bistro – w roli  klubu festiwalowego. 4. Festiwal Nowego Teatru 2017 przechodzi do historii jako olbrzymi sukces Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Jan Nowara z Zespołem  „Siemaszki”

Rzeszów, 27 listopada 2017.

  4. Festiwal Nowego Teatru - Werdykt Jury 4. Festiwal Nowego Teatru - Werdykt Dziennikarzy 4. Festiwal Nowego Teatru - Nagroda Publiczności