"Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach" już 19 sierpnia ponownie w Polańczyku!

"Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach" już 19 sierpnia ponownie w Polańczyku!Tegoroczna bieszczadzka trasa ze spektaklem "Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach" cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że już w sierpniu ponownie wrócimy w Bieszczady! To wielki finał naszej kolejnej bieszczadzkiej trasy! Zapraszamy w dniu 19 sierpnia 2018 r. o godz. 19:00. Spektakl zagramy w Amfiteatrze w Polańczyku, przy ul. Zdrojowej. Wstęp wolny.

Prezentujemy zagrane i zaśpiewane widowisko zaczerpnięte z życia legendarnych zakapiorów bieszczadzkich. Premiera spektaklu odbędzie się w pejzażu, o którym opowiada. I to tam widowisko okrzepnie, wędrując po miejscach związanych z opowiadaną teatrem historią. Temu wędrowaniu będą towarzyszyć działania dodatkowe, w które będą zaangażowani lokalni artyści. Bieszczady, jako górska perła Podkarpacia, od zawsze są związane z rozbudowaną mitologią. Wpłynęła na to zarówno powikłana i krwawa historia okresu powojennego (walki z bandami UPA, tzw. Akcja Wisła, zmiana granic), jak i ciężka praca tamtejszych mieszkańców w latach powojennych. Do tego należy dodać „zew przygody”, który w te tereny przyciągał wszelkiego rodzaju odmieńców, ludzi zagubionych czy wręcz odwrotnie – łaknących prawdziwych, męskich wyzwań, a także całe rzesze artystów szukających tutaj natchnienia.

Większość przyjezdnych uciekała stąd, nie mogąc sprostać ciężkim warunkom życia, natomiast inni, nie mając dokąd wracać, wegetowali latami, imając się różnych zajęć i nader często swe frustracje topiąc w alkoholu. „Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” to historia zarazem tragiczna i wesoła, wypełniona śpiewem, zakręcona bieszczadzkimi biesami, ale mocno wpatrzona ponad połoniny, czyli tam gdzie prowadzą wszystkie nasze ścieżki – Do Nieba Bram. 

Projekt „WYŻEJ NIŻ POŁONINA” ma na celu zaktywizowanie lokalnych środowisk twórczych powiatów bieszczadzkich i dotarcie do miejsc nader często oddalonych od możliwości korzystania z oferty kultury wyższej. Jednocześnie, założony w projekcie czas dojrzewania spektaklu w jego tematycznie macierzystym otoczeniu, pozwoli na dalszą jego eksploatację na scenie rzeszowskiej oraz ogólnopolskiej, stając się wyjątkową promocją Podkarpacia oraz wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie samorządów.  

W spektaklu wykorzystano utwory Wojciecha Belona i zespołu Wolna Grupa Bukowina,  fragmenty wypowiedzi z filmów dokumentalnych „Bieszczadzkie anioły upadłe” oraz „Ballada o bieszczadzkim menelu” Andrzeja Potockiego, a także wiersz Jerzego Harasymowicza „W górach jest wszystko, co kocham” do muzyki Elżbiety Adamiak.

Realizacja bieszczadzkiej trasy spektaklu "Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach" była możliwa dzięki dotracji z Urzędu Marszałkowskiego! Dziękujemy!