Z teatralnego foyer do galerii europejskich miast!

Z teatralnego foyer do galerii europejskich miast!Pokonkursowa wystawa prac zebranych w ramach 16. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego wędruje po Europie. Do końca lutego można ją podziwiać w Czechach - w Galerii Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Tomasa Baty w Żlinie. Otwarcie czeskiej prezentacji wystawy odbyło się 6 lutego i wzbudziło duże zainteresowanie studentów, pracowników naukowych tamtejszej uczelni i licznej publiczności z zewnątrz.

Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego jest organizowane przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie od ponad 30 lat. Celem wydarzenia jest konkursowa prezentacja plakatów artystycznych związanych z promocją sztuki teatralnej, operowej, koncertowej, bądź wydarzeń parateatralnych. Obecna, 16. edycja Biennale odbyła się w sierpniu 2018 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE. Zebrana i prezentowana najpierw w teatralnym foyer, a aktualnie w czeskiej galerii ekspozycja, to blisko 80 prac stworzonych zarówno przez twórców-klasyków plakatu teatralnego (m.in. Michela Bouweta, Ericha Brechbuchla, Guntera Rambowa czy Tomasza Bogusławskiego), jak i przedstawicieli młodego pokolenia artystów z ponad 20 krajów, w tym laureatki pierwszej nagrody Biennale Iranki Elham Hemmat.

Pomysłodawcą, kuratorem i twórcą Biennale jest Krzysztof Motyka – wieloletni artysta grafik Teatru im. Wandy Siemaszkowej, autor większości plakatów do spektakli granych na rzeszowskiej scenie. Nad prezentacją zbiorów Biennale w Żlinie współpracował z Pavlem Nogą – grafikiem i projektantem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Tomasa Baty.  

Po zamknięciu ekspozycji w Czechach, wystawa zawędruje na Litwę. Można będzie ją podziwiać w Teatrze na Pohulance w Wilnie i w murach tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.

 


Galeria: