„Diabeł Łańcucki” - widowisko plenerowe - Bulwary Rzeszowskie, kładka nad Wisłokiem

„Diabeł Łańcucki” /widowisko plenerowe /scen. i teksty piosenek: Maciej Rembarz, reż. Lech Raczak /Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie /Bulwary Rzeszowskie, most na Wisłoku

Słowa ulegają masowej egzekucji, rozstrzeliwane plutonem codzienności. Zaczynamy się do tego przyzwyczajać. Śmiertelnym zagrożeniem jest, kiedy giną słowa ważne, a tak ważnym słowem jest grzech. Pojawiają się pojęcia zastępcze: błąd, dewiacja, zboczenie. Kiedy zniknie na zawsze słowo grzech, zniknie także ludzkie sumienie. Dlatego sztuka o Diable z Łańcuta ma w nas odnowić pojęcie grzechu prawdziwego, bo dopiero wtedy będziemy mogli sobie zadawać pytanie, czy mamy czyste sumienie.

To krwista sztuka, która ciągle powinna być dla nas przestrogą, gdyż nie wiemy, czy diabeł z Łańcuta zginął naprawdę. Stadnicki był prawdziwym diabłem, ale ciężko jest nam go potępić.

Maciej Rembarz – poeta, chodzi bokami, pracowity.

Lech Raczak – reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, teatrolog. Współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia (1964), w latach 70. i 80. kierownik artystyczny i reżyser wszystkich przedstawień tego zespołu. W latach 1995–98 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 r. był też dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu; od 2003 r. jest wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006, przedstawienia dla Centrum Kultury Zamek i Festiwalu Malta) i we Włoszech (m.in. Basho z Modeny, Arca z Katanii). Reżyserował w teatrach dramatycznych (m.in. Teatr Polski, Poznań, Teatr A. Fredry, Gniezno, Teatr Studio, Warszawa, Teatr Miniatura, Gdańsk, Wrocławski Teatr Współczesny i Teatr H. Modrzejewskiej, Legnica, z którym jest aktualnie najbliżej związany). Od 2014 r. realizuje autorski program szkoleniowy i cykl przedstawień w Fundacji Orbis Tertius w Poznaniu. Łącznie wyreżyserował ponad 70 przedstawień, jest autorem scenariuszy większości z nich. Autor tekstów teatrologicznych publikowanych w Polsce i zagranicą; w 2012 r. ukazała się trzytomowa edycja jego „Pism teatralnych”.

Piotr Tetlak – architekt wnętrz, scenograf, rzeźbiarz, autor widowisk plenerowych i działań wizualnych
Urodzony w Rzeszowie, profesor i prowadzący Pracownię Zjawisk Teatralnych, a także kierownik Katedry Scenografii na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autor prospektów organowych w Polsce. Pełni opiekę artystyczną nad paradą z okazji dnia Świętego Marcina w Poznaniu. Założyciel widowiskowego Teatru Asocjacja 2006 (Polski Nurt Teatru Plastycznego) i Fundacji Asocjacji 2006. Przez ponad 20 lat stworzył ponad 200 projektów – jako projektant scenografii, wystawiennictwa, inscenizacji, jako animator, producent i realizator. Jest wyróżniany, nagradzany przez rektorów i władze miasta za działalność dydaktyczną, organizacyjną i projektową. W 2010 r. został odznaczony odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla Kultury Polskiej.

scenariusz i teksty piosenek: Maciej Rembarz
reżyseria: Lech Raczak
scenografia: Piotr Tetlak
asystent scenografa: Krzysztof Urban
kostiumy: Natalia Rejszel
animacja: Jakub Psuja

 

czas trwania: 60 minut

Wstęp: 1 zł (bilety dostępne w kasie w miejscu wydarzenia)

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Zielony Most na Wisłoku