Spektakl „Drzwi” - Duża Scena

M. Szabó „Drzwi” /spektakl /reż. Naszlady Éva /Teatr im. M. Csokonaiego w Debreczynie /Duża Scena Teatru im. W. Siemaszkowej

W tle przyjaźni rodzącej się krok po kroku pomiędzy pisarką mieszkającą w budańskiej willi a specyficzną gospodynią domową, Emerenc, pojawiają się drzwi, stanowiąc autentyczną zagadkę. Nie tylko oddzielają mieszkanie gospodyni od osób postronnych, ale też kryją niesamowite zjawiska i rzeczy: hałas, dźwięki, przedmioty, tajemnice, ból.

Sztuka Magdy Szabó za symbolicznymi drzwiami zamyka zagadkowe życie, które nas wciąga zaraz po ich otwarciu. Zarówno zamknięte siódme drzwi „Zamku Księcia Sinobrodego” B. Bartoka i zaczarowana studnia „Czongor i Tunde” M. Vörösmartyego (jedne z najciekawszych dzieł powstałych na Węgrzech w XIX i XX wieku), jak i drzwi u Szabó mówią o tych samych potrzebach człowieka: konieczności zmierzenia się z samym sobą i związanymi z tym obawami. Śledztwo w ostatniej części tej historii kryminalnej prowadzi w wewnętrzny świat obu kobiet. Przedstawienie daje nam lekcję wglądu we własne sumienie przy pomocy zwierciadła zwykłych dni minionych czasów i odbicia pięknego ludzkiego losu. Okazuje się, że istnieje ogromna różnica pomiędzy miłością i sentymentalnością, pomiędzy prawdą a chęcią zaistnienia zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Spektakl dla wszystkich, którzy starają się tworzyć w swoim życiu prawdziwe ludzkie relacje i nie boją się poszukiwania, wyciągania wniosków i zmian, a nie dążą do życia na pokaz.

 

Teatr im. Mihály Csokonaiego, Debreczyn

Magda Szabó
Drzwi /Az ajtó

reżyser: Éva Naszlady
dramaturg, adaptacja: Beáta Adorján
scenografia i kostiumy: Krisztina Berzsenyi

OBSADA:
Magda: Szabados Klári Varga
Tibor: Artúr Vranyecz
Emerenc: Anna Kubik
Polett: Andrea Kacsur
Podpułkownik:
László Miske
Pan Brodarics: István Bicskei
Lekarz: József Jámbor
Sutu: Vivien Edelényi
Józsi/Dezynfektor: Bence Szécsi
Kierowca/Pielęgniarz/Dezynfektor: Viktor Tar
czas trwania: 175 minut z przerwą

Wstęp:
10 zł - bilet normalny

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Duża Scena - Teatr im. Wandy Siemaszkowej