„Acis i Galatea” - opera - Duża Scena Filharmonii Podkarpackiej

G.F. Haendel „Acis i Galatea” / opera / reż. Péter Gemza, dyryg. Dániel Somogyi-Tóth / Teatr im. M. Csokonaiego w Debreczynie / Duża Scena Filharmonii Podkarpackiej

Opera opowiada historię miłości nimfy Galatea’i oraz pasterza Acis’a. Para nie może długo cieszyć się swoim szczęściem, gdyż zazdrosny olbrzym, Polyphemus w złości morduje Acis’a. Nieśmiertelna nimfa zmienia ciało kochanka w przepiękna fontannę. Dzieło barokowego kompozytora Haendla uważane jest za jedno z najdoskonalszych ujęć opery pastoralnej w stylu angielskim.

Peter Gemza – aktor, choreograf, reżyser

Podczas studiów Gemza zetknął się z tańcem współczesnym. W roku 1990, razem z Tiborem Várszegi, założyli Pont Színház (Teatr Punkt) w węgierskiej miejscowości Jászberény. Ta współpraca trwa do dnia dzisiejszego i zaowocowała wieloma przedstawieniami. Od roku 1994 pracuje też we Francji, w zespole francuskiego choreografa Josefa Nadji, urodzonego w Wojwodinie. W 2001 roku we Francji ukończył Centre National de la Danse (Paryż), gdzie otrzymał formalne wykształcenie nauczyciela tańca teatralnego, a dziś uczy tańca współczesnego dzieci, a także profesjonalnych wykonawców w każdym wieku.

Od roku 2008 pracuje jako choreograf i reżyser w Teatrze im. M. Csokonaiego w Debreczynie. Początkowo jako aktor teatru, następnie – zastępca dyrektora i kierownik artystyczny, a od 2018 roku jako dyrektor. Ważniejsze realizacje debreczyńskim teatrze to: „Oratorium Chrystus” Liszta, „Noc listopadowa” Wyspiańskiego, „Don Giovanni” Mozarta, „Mistrz i Małgorzata”.

Teatr im. Mihály Csokonaiego, Debreczyn

G. F. Händel:
Acis i Galatea /Acis és Galatea

tekst w j. angielskim: John Gay
reżyser: Péter Gemza
kierownik sceny: Krisztián Szabó
scenografia: Borbála Debreczeni
kostiumy: Zsófia Mészáros
korepetytorzy: Dávid Kozma, Andrea Lengyel
dyryguje: Dániel  Somogyi-Tóth

Filharmonicy Kodály Debreczyn oraz Chór Teatru M. Csokonaiego

OBSADA:
Galatea:
Kíra Nagy
Acis: Gergely Biri
Polyphemus: Imre Donkó
Damon: László Kéringer
czas trwania: 90 minut


Wstęp: 10 zł

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Duża Scena Filharmonii Podkarpackiej