„Julia – dialog o miłości” - spektakl - Mała Scena

A. Visky „Julia – dialog o miłości” /spektakl /reż. István K. Szabó /Teatr im. M. Csokonaiego w Debreczynie /Mała Scena Teatru im. W. Siemaszkowej

Monodram ukazuje tragiczne losy rodziny autora Andrása Viskyego. Jego ojciec, wykształcony na Węgrzech duchowny reformacki, po drugiej wojnie światowej „ucieka” wraz z młodą żoną z Węgier do Siedmiogrodu, aby służyć swoim wiernym. W 1956 roku wskutek czystek ideologicznych rumuńska dyktatura komunistyczna skazała go na 22 lata więzienia. Niewiele później jego żonę Julię wraz z siedmiorgiem dzieci władze przesiedlają do Gułagu w delcie Dunaju. Nie wie, czy jej mąż jeszcze żyje. Julia w sytuacji próby daje świadectwo miłości i wierności. Pozostaje wierna Bogu, mężowi i węgierskości.


Kiedy w Budapeszcie zobaczyłem Julię graną przez Annę Ráckevei, pomyślałem, że po wielu innych Juliach, które widziałem na wielu światowych scenach, dopiero teraz naprawdę spotkałem się z Julią z drugiej strony czasu. Sentymentalna reżyseria Istvána K. Szabó, bazująca na grze światła i muzyki, harmonijnie łączy ducha z materią.

András Visky

 

 

Teatr im. Mihály Csokonaiego, Debreczyn

András Visky
Júlia – Rozmowa o miłości /Júlia – Párbeszéd a szerelemről

reżyser: István K. Szabó

OBSADA:
Júlia: Anna Ráckevei
Zjawa: István K. Szabó

czas trwania: 90 minut

Wstęp:
10 zł

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Mała Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej