„Sztuka” - spektakl - Teatr Maska

Y. Reza „Sztuka” /spektakl /reż. Vojtěch Štěpánek /Scena Kameralna Arena w Ostrawie /Teatr Maska

Sztuka jest oryginalną wypowiedzią autorki i kobiety, o przyjaźni trzech mężczyzn w średnim wieku. Marek, Boris i Ivan spotykają się regularnie od piętnastu lat, korzystają z życia i rozmawiają o banalnych sprawach. Ta wesoła kompania jest dla nich jedynym pewnym punktem w życiu. Stanowi odskocznię od niezbadanego i męczącego świata kobiet: żon i mężatek, kochanek i przyjaciółek.

Zakup białego, abstrakcyjnego płótna przez Borisa burzy znany porządek. Marek, praktyczny racjonalista, nie zamierza uznawać wartości drogiego obrazu, namalowanego przez „znanego autora”. Ivan zaś boi się rodzącego się między przyjaciółmi konfliktu, jak i wszystkich podobnych.
Obraz – niepozorny obiekt, symboliczna przestrzeń dla wyobraźni – staje się kamieniem węgielnym sporu oraz próbą dla dotychczasowej przyjaźni. Trzej przyjaciele muszę teraz –każdy ze sobą i wszyscy razem – z wielkim trudem spróbować znaleźć drogę powrotną do siebie.

Vojtěch Štěpánek – aktor, reżyser
Studiował aktorstwo w Konserwatorium Praskim. W latach 2005–2011 współtworzył Teatr Strašnice w Pradze, gdzie pracował jako aktor, a także jako reżyser i członek kierownictwa. Brał udział w tworzeniu wielopokoleniowego zespołu aktorów, który zdobył renomę na praskiej scenie teatralnej i zyskał uznanie zarówno szerokiej publiczności, jak i profesjonalnej krytyki. Następnie zespół przeniósł się do Praskiego Teatru Komedia, gdzie Štěpánek rozpoczął pracę jako reżyser, a od 2013 r. pełnił także funkcję dyrektora naczelnego. Pod jego kierownictwem scena repertuarowo określała się jako Centrum Dramatu Wschodniego, wystawiając nieodkrytych lub nowych autorów pochodzących ze Wschodu. W 2018 r. rozpoczął pracę jako dyrektor artystyczny zespołu teatralnego Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego. Z kolejnymi zespołami wyreżyserował wiele przedstawień, m.in.: „Kebab” G. Carbunariu, „Testosteron” A. Saramonowicza (Teatr Strašnice, Teatr Komedia), „Pułapka” T. Różewicza, „Penis Prawdy” P. Göbla (Teatr Komedia), „Jej Wysokość Afrodyta” W. Allena (Teatr Palmovka), „Memorandum” V. Havla (Teatr Kameralny Arena). Jest autorem kilku przedstawień m.in. „Zastávka na znamení” w reż. E. Bergerovej, „Poslední zhasne” w reż. N. Rakowskiego.


Yasmina Reza – francuska aktorka, dramatopisarka, pisarka
Urodziła się w Paryżu w narodowościowo mieszanej rodzinie żydowskiej. Studiowała na Sorbonie oraz w szkole teatralnej J. Lecoq’a. Swoją drogę życiową zaczynała jako aktorka. W 1987 roku napisała pierwszą sztukę „Rozmowy po pogrzebie”, za którą uzyskała prestiżową nagrodę Moliera za najlepsze przedstawienie. Sztuka ta zapoczątkowała jej udaną karierę pisarską. Najsłynniejszym i najczęściej granym przedstawieniem jej autorstwa jest Sztuka (Art, 1994), które zdobyło wiele cennych nagród (w tym ponownie nagrodę Moliera) na całym świecie i zostało przetłumaczone na trzydzieści pięć języków. „Sztuka” i „Bóg mordu” uzyskały prestiżowe nagrody Laurence Olivier Award i Tony Award. Na podstawie sztuki „Bóg mordu” Roman Polański nakręcił film pt. „Rzeź”, a Reza otrzymała Nagrodę Cezara za najlepszy scenariusz. We Francji jest również znana jako bardzo dobra pisarka prozy.

 

Scena Kameralna Arena należy do najmłodszych, a zarazem najmniejszych scen teatralnych w Republice Czeskiej. Nawiązuje do tradycji małych teatrów pokoleniowych, jej zawodowy zespół dramatyczny przygotowuje nonkonformistyczne przedstawienia studyjne głównie z myślą o uczniach i studentach. W tym teatrze spełniają się młode talenty aktorskie i reżyserskie, współpracowało z nim także wielu wybitnych i doświadczonych artystów, dla których praca w małym, kameralnym zespole jest czymś nowym i interesującym. Aréna ma także na swoim koncie iekawe programy muzyczne, organizuje wieczory dyskusyjne i edukacyjne programy dla dzieci i młodzieży. Uczestniczy w organizacji międzynarodowego festiwalu folklorystycznego Folklor bez granic.

Magistrat Miasta Ostrawy, https://www.ostrava.cz


autor: Yasmina Reza
tłumaczenie: Michal Lázňovský
reżyseria i wybór muzyki: Vojtěch Štěpánek
scenografia i kostiumy: Milan David
dramaturg: Tomáš Vůjtek
inspicjent: Petr Pěnkava

 

OBSADA:
Marek Marek Cisovský
Boris Albert Čuba j.h.
Ivan Josef Kaluža

Wstęp: 5 zł

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Duża Scena Teatru Maska