„Édith Piaf sings” - recital - Scena Kameralna Filharmonii Podkarpackiej

„Édith Piaf sings” /recital /reż., dyryg., pianino Jakub Žídek, wyk. Hana Fialova i Tomáš Savka /Narodowy Teatr Morawsko-Śląski w Ostrawie /Scena Kameralna Filharmonii Podkarpackiej

Główna solistka Teatru Morawsko-Śląskiego Hana Fialová wystąpi wraz ze swoim teatralnym kolegą Tomášem Savką z programem przygotowanym przez Jakuba Žídka. Recital został podzielony na dwie części. W pierwszej widzowie będą mogli usłyszeć nie tylko największe przeboje pochodzące z musicalowego repertuaru ostrawskiego teatru, ale także i mniej znane piosenki. Druga część wieczoru poświęcona będzie pieśniom Édith Piaf w wykonaniu Hany Fialovej.

PROGRAM RECITALU:
Piosenki z musicali
„Sunset Boulevard” z musicalu „Sunset Boulevard”, śpiewa Tomáš Savka
„With One Look” z musicalu „Sunset Boulevard”, śpiewa Hana Fialová
„High Flying, Adored” z musicalu „Evita”, śpiewają: Hana Fialová, Tomáš Savka
„Dangerous Game” z musicalu „Jekkyl & Hyde”, śpiewają: Hana Fialová, Tomáš Savka
„The Last Night of the World” z musicalu „Miss Saigon”, śpiewają: Hana Fialová, Tomáš Savka
„Kabaret” z musicalu „Kabaret”, śpiewa Hana Fialová
„Fly Me to the Moon” Bart Howard, śpiewa Tomáš Savka
„I Dreamed a Dream” z musicalu „Nędznicy”, śpiewa Hana Fialová
„Bring Him Home” z musicalu „Nędznicy”, śpiewa Tomáš Savka
„I Don´t Know How to Love Him” z musicalu „Jesus Christ Superstar”, śpiewa Hana Fialová
„Le Temps des Cathédrales” z musicalu „Notre-Dame de Paris”, śpiewa Tomáš Savka

Piosenki z repertuaru Edith Piaf śpiewa Hana Fialová
La vie en rose, Louiguy /E. Piaf
Padam, padam, N. Glanzberg /H. Contet
Mon Dieu, C. Dumont /M. Vaucaire
L´accordéoniste, M. Emer /M. Emer
Hymne á l'amour, M. Monnot /Edith Piaf
Non, je ne regrette rien, C. Dumont /M. Vaucaire
Milord, M. Monnot /G. Moustaki

Jakub Žídek – dyrygent, dyrektor muzyczny chóru operetki i musicalu oraz dyrektor chóru opery w Narodowym Teatrze Morawsko-Śląskim

Ukończył studia gry na organach w Konserwatorium im. L. Janáčka w Ostrawie. Następnie studiował na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Ostrawskiego, gdzie zrobił specjalizację z dyrygentury. Ukończył też brneńską Akademię Muzyczną im. L. Janáčka, gdzie studiował dyrygenturę orkiestrową.

Pracował jako dyrygent chóru operowego w Teatrze Śląskim w Opawie. Jako dyrygent goszczący współpracował, m.in. z: Filharmonią Janáčka w Ostrawie, Filharmonią w Brnie, Morawską Filharmonią w Ołomuńcu, Filharmonią B. Martinů w Zlinie. Regularnie występuje na Festiwalu Bezručova Opava, Międzynarodowym Koncercie Beethovena w Hradcu Kralove i in. Stale współpracuje z opawskim chórem Domino.

W Narodowym Teatrze Morawsko-Śląskim przygotowywał muzykę do musicali: „Dziadek Mróz” czy „Pardon My English” braci Gershwin. Brał udział w przygotowaniu światowej premiery nagrania musicalu „Marguerite” A. Boublila i M. Legranda, przedstawieniu operetki „Mam’zelle Nitouche”, musicalu „Noc na Karlsztejnie” oraz wielu innych. Z Filharmonią Janáčka z Ostrawy nagrał oryginalne utwory Borisa Urbánka do czeskiego filmu pt. „7 dni”.

Hana Fialová – śpiewaczka, solistka Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie

Ukończyła Konserwatorium im. L. Janáčka w Ostrawie. W latach 1994–2004 była piosenkarką zespołu country „Red Hats”, z którym koncertowała w kraju i za granicą, wydali dwie profesjonalne płyty. Od 2003 roku śpiewa w zespole operetki i musicalu ostrawskiego teatru. Zagrała m.in. w inscenizacjach: „Sześć Żon Henryka VIII”, „Camelot”, „Kat i Błazen”, Wyspa Rozkoszy, „Sugar”, „Hello, Dolly!”, „Rose Marie”, „Pardon My English”, Noc na Karlsztejnie”, „Dziadek Mróz”. W 2010 roku stworzyła tytułową rolę w nowej wersji musicalu „Marguerite” (nominacja do Nagrody Thalia 2011). Na swój wyjątkowy sposób błyszczy w muzycznym dramacie „Edith i Marlene” jako Edith Piaf, za którą to rolę otrzymała Nagrodę Thalia 2014 w kategorii operetka-musical. Gościnnie grywa na scenie dramatycznej Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego, a także w praskim Teatrze Hybernia i w Teatrze Miejskim Brno.

 

Tomáš Savka – piosenkarz, śpiewak Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie

Wcześnie zaczął grać na skrzypcach, a następnie na fortepianie. Pracował jako skrzypek w orkiestrze w Ambergu, gdzie jednocześnie zaczął studiować śpiew solowy. Wykształcenie muzyczne zakończył w Konserwatorium im. J. Ježka w Pradze.

Jego kariera piosenkarska rozpoczęła się w 2003 roku od zajęcia czwartego miejsca w eliminacjach konkursu „Česko hledá SuperStar”. Wydał dwa albumy. Do jego najbardziej udanych wystąpień koncertowych należy seria „Tomáš Savka '30” oraz współpraca przy międzynarodowym show jazdy figurowej na lodzie Niebieskie Ostrza.

Oprócz kariery solowej występuje w spektaklach muzycznych, m.in.: w „Miss Saigon”, „Nędznikach”, „ Producentach”, „ Drakuli”, „Baronie Münchhausenie”, „Grease”, czy w hit-musicalu „Ósmy Kontynent”.

W ostrawskim teatrze pojawił się po raz pierwszy w musicalu Evita w roli Che, za którą otrzymał Nagrodę Thali 2014.

reżyser, dyrygent, fortepian: Jakub Žídek
wykonują: Hana Fialova
Tomáš Savka

czas trwania: 60 minut z przerwą

Wstęp: 10 zł

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Scena Kameralna Filharmonii Podkarpackiej