„Audiencja” - spektakl - Mała Scena

V. Havel „Audiencja” / spektakl /reż. Štěpán Pácl / Teatr Petra Bezruča w Ostrawie / Mała Scena Teatru im. W. Siemaszkowej


„To przecież jest podstawowa sprawa, na Boga!” /Pomieszczenie w browarze bez nazwy, Bohdalka, Gott i dziewczyny od napełniania butelek /Genialna sztuka z okresu, kiedy dramaturg jeszcze nie był prezydentem /Dla dwóch genialnych aktorów: Norberta Lichého i Jiřího Müllera – tak na spektakl w reżyserii Štěpána Pácla zapraszają jego tworcy.

Bohdalka, Gott i dziewczyny od napełniania butelek, ponieważ są lata 70. W pomieszczeniu małego i nic nieznaczącego browaru, miejscowy piwowar i pisarz Vaněk dochodzą wspólnie do wniosku, że to wszystko jest do bani. Pisarz to alter-ego samego autora, który wybrał wolność sumienia, czyli pracę na wyznaczonym przez władze „odcinku” pod czujną kuratelą stróży.

„Audiencja” jest jedną z najczęściej wystawianych jednoaktówek Havla. Genialny i częściowo autobiograficzny absurdalny dramat z okresu, kiedy dramaturg jeszcze nie był prezydentem. Pierwsze przedstawienie tekstu miało miejsce w Krobovej Stodole podczas uroczystości w ogrodzie na Hrádečku, zaś oficjalna premiera dopiero w 1990 roku w reżyserii Jiřígo Menzla w Klubie Dramatycznym z Josefem Abrhámem i Pavlem Landovským.

 

Štěpán Pácl – reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Petra Bezruča

W roku 2007 uzyskał dyplom na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, reżyserując współczesną sztukę L. Lagronovej „Królestwo”. Produkcja ta otrzymała nagrodę Marta dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Spotkania 2007.

Od 2008 roku wyreżyserował jeszcze kilka spektakli, które były pokazywane i nagradzane na festiwalach w kraju. Jego „Dorota” według M. Frydrychovej dla Teatru Švandovo w Pradze została zaproszona na międzynarodowe festiwale w Czeskim Cieszynie, Hradcu Kralové i Ołomuńcu, a „Życie codzienne”, autorski projekt Pácla, na festiwal alternatywny Small invetura 2009 w Pradze oraz na Międzynarodowy Festiwalu Teatralnym Regionów Europejskich w Hradcu Kralové.

Dwukrotny laureat Nagrody Talentów im. A. Radoka: w 2008 roku za sztukę „Koniec karnawału” Josefa Topola wyreżyserowaną we współpracy z dramatopisarką Terezą Marečkovą dla Teatru DISK w Pradze, i w 2010 roku za „Krwawy chrzest” dla Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie.

W latach 2015–2017 był reżyserem-rezydentem najważniejszej czeskiej sceny teatralnej – Teatru Narodowego w Pradze.
Štěpán Pácl jest szefem artystycznym Teatru Petra Bezruča od sezonu 2013/2014.

Teatr Petra Bezruča to drugi najstarszy ostrawski teatr zawodowy. Powstał bezpośrednio po II wojnie światowej w 1945 r., nosił nazwę Kytice i grał przede wszystkim dla ludzi młodych. Na przestrzeni lat teatr kilkakrotnie zmieniał siedzibę i nazwę. Dzisiaj prowadzi go prywatne Towarzystwo Teatralne Petra Bezruča, które jest wspierane ze środków budżetu miasta. Repertuar ogranicza się prawie wyłącznie do sztuk dramatycznych, od czasu do czasu zespół z powodzeniem wystawia też przedstawienia musicalowe. Teatr odznaczający się specyficzną poetyką, przemawiającą głównie do młodszej publiczności, lubi dawać szansę młodym reżyserom i aktorom – absolwentom Konserwatorium i innych uczelni artystycznych.

Magistrat Miasta Ostrawy, https://www.ostrava.cz


Teatr Petera Bezruča

Vaclav Havel
Audiencja /Audience

reżyseria: Štěpán Pácl i kol.

OBSADA
piwowar: Norbert Lichý
pisarz: Vaněk Jiří Müller

czas trwania: 55 minut

 

Wstęp:
10 zł

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Mała Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej