Robinson&Crusoe” - film - Kino Zorza

Projekcje wolności: Robinson&Crusoe” /film /reż. Jan Sabol /Sala Studyjna Kina Zorza


W filmie „Robinson & Crusoe” reżyser Ján S. Sabol w sposób eksperymentalny i jednocześnie oryginalny łączy elementy konwencji teatralnej i filmowej. Istotną częścią projektu jest próba podjęcia międzykulturowego dialogu dwóch istotnie się różniących narodowości, słowackiej i węgierskiej. To niezwykle aktualny problem w kontekście zjednoczonej Europy. Dwaj mężczyźni, piloci samolotów wojskowych, spotykają się na „filmowej” wyspie. W powietrzu – są wrogami. A na ziemi? Słowak i Węgier – dwóch różnych ludzi, z różnych krajów, mówiących zupełnie różnymi językami, mających różne problemy, jednak coś ich łączy. Dla każdego z nich ważna jest Ona – kobieta, dla niej zmienili w życiu wszystko.

W rolach głównych występują Michal Šoltész (aktor Państwowego Teatru w Koszycach) oraz Sándor Tamás Molnár (aktor Narodowego Teatru w Miszkolcu). Aktorski kwartet uzupełniają: Vica Kerekeš („Mężczyźni w Nadziei”) oraz Roman Luknár („Niedźwiadek”).
Projekt filmowy „Robinson & Crusoe” powstał przy wsparciu środków programu „Koszyce – Europejska Stolica Kultury 2013”. Dzięki temu Koszyce mogą poszczycić się pierwszym pełnometrażowym filmem, który został nakręcony i wyprodukowany w tym mieście.

Ján Sabol – reżyser i producent

Studiował na Uniwersytecie P.J. Šafarika w Preszowie. Obronił doktorat z teorii i historii literatury słowackiej, a także w zakresie sztuki telewizyjnej i filmowej. Od 2008 roku jest pedagogiem Uniwersytetu P.J. Šafarika w Koszycach. Od 2000 roku pracuje jako reżyser, dramaturg, scenarzysta telewizji słowackiej (RTVS). W 2005 roku uczestniczył w stażu filmowym CIFAP Internacional Montreuil w Paryżu. Jest autorem filmów dokumentalnych, programów telewizyjnych i filmów o sztuce. Obecnie przygotowuje film fabularny pod tytułem „Kasyno”.


scenariusz, produkcja, reżyseria: Ján Sabol
współpraca przy scenariuszu: Karol Horák
zdjęcia: Ivan Finta
dramaturg: Peter Kováč
script: Veronika Brutovská
charakteryzacja: Zuzana Pochybová
architekt: Miloslav Jaroš
technicy oświetleniowcy:
Peter Oláh
Jozef Pirschel
Lukáš Stribula
współpraca techniczna: Mayo Hurajt
inżynier dźwięku: Jaroslav Hajda
muzyka: Filip Orator
asystent produkcji: Lenka Papugová
wicedyrektor: Pavol Hrehorčák

OBSADA
Michal Soltész
Molnár Sándro Tamás
Vica Kerekes
Roman Luknár

czas trwania: 90 minut

 

Wstęp:
5 zł

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Sala Studyjna Kina Zorza