„W domu Hitlera: historie od kuchni” - spektakl - Duża Scena

A. Goldflam „W domu Hitlera: historie od kuchni” /spektakl /reż. Hana Mikoláškova /Teatr Państwowy w Koszycach /Duża Scena Teatru im. W. Siemaszkowej

Każde miasto ma swoją historię oraz białe plamy. Czeski dramaturg Arnošt Goldflam przygotował specjalnie dla Koszyc słowacką adaptację swojego przedstawienia „W domu Hitlera (historie od kuchni)”, w której niektóre białe plamy mogą wydawać się zupełnie czarne. „W domu u Hitlera” to fikcyjna historia, która z groteskowym humorem powraca do tematu drugiej wojny światowej. We współczesnym przedstawieniu Arnošta Goldflama poważne tematy oraz nawiązania do grozy drugiej wojny światowej przeplatają z intymnymi historiami i uwagami nad losem świata w kuchni Adolfa Hitlera i Ewy Braun. Przedstawienie opowiada o tym, jak się tworzy historię… Lub o tym: dlaczego Hitlerowie nie mogą mieć dzieci, co się dzieje w obozach, jaki jest przepis na dobre ciasto lub dlaczego w Koszycach jest tak „dużo synagog, a tak mało Żydów”.

Teatr Państwowy w Koszycach tym spektaklem chciał przypomnieć najokropniejsze wydarzenia historii XX wieku. Wydarzenia, o których trzeba stale mówić. Jednak obraz świata z przed 60 lat zobaczymy z perspektywy Goldflama, która jest pełna ironii, cynicznego humoru i satyry. Śmiech jest bowiem jedynym skutecznym lekarstwem.


Mówię wam, że humor przeżyje wszystko, nawet samą historię. Humor jest wartością absolutną, bez czasu i przestrzeni.

 

Hana Mikoláškova – reżyserka, scenarzystka, dramaturżka, kierownik artystyczny Teatru Miejskiego Zlin, saksofonistka
Studiowała wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Ukończyła reżyserię dramatyczną na Akademii Muzycznej i Teatralnej w Brnie (JAMU). Jest doktorantką na Wydziale Reżyserii, naucza przedmiotu muzyka sceniczna.  

 

Pracowała w Teatrze Polárka w Brnie, w brneńskim radiu, a od 2012 r. jest kierownikiem artystycznym i reżyserem w Teatrze Miejskim w Zlinie. Współpracowała m.in. z teatrami: Studio Marta, Teatr Narodowy w Brnie, Teatr Słowacki w Uherské Hradište, Teatr Morawski i Teatr Tramtária w Ołomuńcu, Teatr Wschodnioczeski w Pardubicach, Teatr Śląski w Opawie.

Oprócz pracy teatralnej realizowała również projekty muzyczne np. z chórem Ars Brunensis Chorus, z brneńskim big-bandem B Side Band. Jest saksofonistką w zespole muzycznym Gentle Irony Trio a Golden Delicious.

Jest autorką scenariuszy i adaptacji: BAR(D) lub Życie Charlesa Bukowskiego, Mowgli, Staroczeskie bajki i opowiadania, Dzikie hipopotamy czy Borroughs!, Szkoła fundamentem życia i innych. Jest współautorką scenariuszy: Merteuil – Valmont – de Sade, Labirynt świata i raj serca… i in. Już jej absolwenckie inscenizacje brały udział w festiwalach teatralnych, gdzie były zauważane i nagradzane, np. Jej historia wg M. Crimpa w Studio Marta na Festiwalu Szkół Teatralnych ZLOMVAZ w Pradze. Jej musical Grek Zorba uzyskał nagrodę widzów APLAUS, jako najlepsza inscenizacja sezonu 2012/2013 w Zlinie.

tłumaczenie: Mária Fekar Jenčíková
reżyseria: Hana Mikolášková
dramaturgia: Miriam Kičiňová
scenografia i kostiumy: Ján Kocman
choreografia: Peter Vaco

OBSADA:

Adolf Hitler Stanislav Pitoňák
Ewa Braun Tatiana Poláková
pani Goebels i inni Henrieta Kecerová
Goebels i inni Kevin Ivanko a h.
Józef Stalin i inni Peter Cibula
Sandor Marai i inni František Balog
Jozef Tiso i inni Peter Čižmár
Vojtech Tuka Gabriel Grac
Frantisek Durcansky Peter Borza

Specjalna adaptacja przedstawienia dla Teatru Państwowego w Koszycach.
czas przedstawienia: 125 minut z 1 przerwą


Wstęp: 10 zł

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Duża Scena Teatru im. W. Siemaszkowej