"Kateryna" - spektakl - Duża Scena

T. Szewczenko „Kateryna” /spektakl /reż. Bohdan Rewkewycz /Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie /Duża Scena Teatru im. W. Siemaszkowej

Ilekroć czytelnik zagłębia się w lekturze dzieł poetyckich Tarasa Szewczenki, niezrównanego artysty słowa, za każdym razem odkrywa coś nowego, tajemniczego, ukrytego między wierszami. Szewczenko pisał całą swoją duszą, a jego dusza jest piękna. Poeta doskonale rozumiał naturę ludzką i ukraińską duszę, mentalność Ukraińca i jego cechy narodowe. Każde słowo tego artysty nie tylko wprowadza czytelnika w historię Ukrainy, ale i zawiera głęboko ukryty uniwersalny sens. Taras Szewczenko jest wszechstronny: dla jednych jest romantykiem, dla drugich nacjonalistą i wyzwolonym chłopem pańszczyźnianym. Jego fenomen polega na tym, że jest takim człowiekiem, jakiego odbiorca chce zobaczyć. Za pomocą swoich utworów literackich pozwala tworzyć nasze własne opowieści.

Inscenizacja Rewkewycza została doceniona w 2013 roku w Tarnopolu podczas Festiwalu ХІ Tarnopolskie Wieczory Teatralne. Debiut – 2013 w aż czterech kategoriach, za: reżyserię, najlepszy zespół aktorów, scenografię, aranżację muzyczną. W 2014 podczas zagranicznego tournée sztuka była pokazywana w Monachium, Ostródzie i Wilnie.


Szewczenko to mistyk. Podczas pracy nad utworem byłem zaskoczony, że komunikował się bezpośrednio przez Boga. Przepełniony samotnością poetę przelał całą swoją spowiedź na papier. Interesuje mnie przede wszystkim współczesny odbiór artysty.
Szewczenko pracował z duszą, przemawiał z głębi duszy, a tam właśnie znajduje się jej esencja, która pozostaje niezmienna.
Jestem pod wrażeniem subtelności, z jaką poeta opisuje odczucia kobiety, jej wewnętrzny świat, impulsy, doświadczenia. »Kateryna« stanowi uogólnienie: los kobiety odzwierciedla losy naszego kraju, utwór jest swego rodzaju smutną paralelą.
Jeśli przyjrzysz się uważnie jego utworom, zauważysz, jak często powtarzające się słowa i zdania: »ludzie nie zobaczą serca, powiedzą: leń jesteś«, »ludzie nie wybaczą«, »swoi ludzie, a jak obcy« itp. – one opisują naszą mentalność. Mamy kłopoty, bo to my jesteśmy właścicielami naszego domu, i dopóki nie zaprowadzimy w nim porządku, nie będziemy mieli spokoju.

Bogdan Rewkewycz


To wyjątkowa opowieść o niezwykłej kobiecie, która szukała cudownego skarbu, a znalazła przygniatający ciężar. Los jest drogą. Czy jesteśmy gotowi przyjąć wszystkie kary za nasze czyny i przejść wszystkie próby, by osiągnąć raj? Czy za nasze postępki odpowiadamy przed ludźmi, czy przede wszystkim przed sobą?

Ołesia Gałkanowa
specjalistka ds. PR i współpracy z mediami

 

Bohdan Rewkewycz – reżyser, aktor teatralny

Ukończył Katedrę Studiów Teatralnych i Aktorskich Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. I. Franki oraz Katedrę Reżyserii tej samej uczelni. Z powodzeniem łączy działalność aktorską i reżyserską. Jego inscenizacje były prezentowane na wielu festiwalach, gdzie był nagradzany, m.in. w 2007 r. za debiut reżyserski „Bezimienna gwiazda” na Festiwalu Młodej Reżyserii „Tarnopolskie wieczory teatralne. Debiut”, za spektakl „Dwa dni... Dwie noce...” podczas VII Festiwalu Teatralnego „Premiera sezonu 2009” w Iwano-Frankowsku czy w 2013 r. za spektakl „Kateryna” na II Festiwalu Młodej Reżyserii imienia L. Kurbasa.

W Narodowym Ukraińskim Teatrze Dramatycznym im. M. Zańkowieckiej oprócz „Kateryny” T. Szewczenki wyreżyserował m.in. „Pollyannę” E.H. Porter, „Bezimienną gwiazdę” M. Sebastiana, „Cud-kwiat” N. Bojmuk, „Dwa dni, dwie noce...” według „Romeo i Julii” W. Szekspira, asystował też przy inscenizacji „Księżniczki czardasza” I. Kalmana. „Pollyannę” i „Bezimienną gwiazdę” przygotowywał także w Czernihowskim Teatrze Młodzieżowym.

Bohdan Rewkewycz wyreżyserował tez dwa koncerty Orkiestry Teatru im. M. Zańkowieckiej, a także pierwszego Festiwalu Ukraińskiej Kultury Średniowiecznej w twierdzy Tustań.

 

reżyser: Bogdan Rewkewycz
scenograf: Natalia Tarasenko
muzyka: Bogdan Rewkewycz, Mirosława Sołuk
oświetlenie: Taras Moskalik
choreografia: Igor Nakonecznyj
asystent reżysera: Kostiantyn Szelest


OBSADA:
Natalia Bojmuk
Galina Dalawska
Oleksandra Luta
Switłana Melesz
Julia Mychajluk-Korżuk
Mirosława Sołuk
Albina Sotnikowa
Maria Szumejko
Inna Kałyniuk
Natalia Poliszczuk-Moskowiec

czas trwania: 90 minut
premiera: 15 grudnia 2012 roku

Wstęp: 10 zł

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

 

Miejsce: Duża Scena Teatru im. W. Siemaszkowej