Finał: "Kwiat Paproci"- scena przy rzeszowskich Bulwarach

FINAŁ: „Kwiat paproci” /widowisko plenerowe /scen. Michał Szymaniak, reż. Martyna Łyko /Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie /scena przy Rzeszowskich Bulwarach

To multimedialne widowisko, którego siła tkwi we współpracy aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej i tancerzy z zespołów O.de.la (taniec współczesny) i Rudki (taniec ludowy). Tancerze to młodzi ludzie u progu życia. W spektaklu identyfikują się z przewrotnym Kwiatem Paproci i towarzyszą Jacusiowi w lekcji, którą otrzymuje.

„Kwiat Paproci” to baśń, a właściwie bajka magiczna… nie tylko dla dzieci i nie tylko dla dorosłych. Opowieść o młodzieńcu szukającym kwiatu paproci znana jest Polakom z zapisu Ignacego Kraszewskiego, zaś sam przekaz jest wspólny dla krajów sąsiadujących i przypomina o wspólnych słowiańskich korzeniach.

Aranżacje dźwiękowe i wizualne tworzą świat, w którym widz ma prawo się zanurzyć. Inspiruje nas rytualność; interpretujemy dawne zwyczaje przyrównując je do naszych, dzisiejszych. Tworząc, wychodzimy od form gotowych, jakimi są: baśnie, pieśni i tańce z repertuaru zespołu ludowego i łączymy je z tym, co dzisiaj wprawia nas w ruch i wszystko to twórczo przeobrażamy.

Martyna Łyko

Martyna Łyko – reżyserka teatralna i operowa.

Stypendystka Rady Regionalnej Burgundii, studiowała na uniwersytetach w Lille, Nafplio i w Londynie. Reżyserię Teatralną ukończyła, realizując prapremierę opery „No Exit” (2012). W Polsce zadebiutowała w Rzeszowie spektaklem „Coś w rodzaju miłości” (2016). W ubiegłym sezonie wyreżyserowała dwie prapremiery: „Single Radicals” (Teatr im. Jaracza, Olsztyn), oraz „Dziecko” (Teatr Współczesny, Szczecin). Interesuje ją teatr oszczędny z ambicjami #eko, #green, #womenwillsavetheplanet.

tekst: Michał Szymaniak
reżyseria: Martyna Łyko
choreografia: Tobiasz Sebastian Berg
muzyka: Kamil Tuszyński
oprawa wizualna: Anastasiia Vorobiova

OBSADA:
Niemczycha
Barbara Napieraj
Jacuś Mateusz Marczydło
Matka Anna Demczuk
Ojciec Paweł Gładyś

tancerze z zespołów: Rudki i O.de.la

czas trwania: 60 minut

Bilety: 1 zł (dostępne w kasie przy wejściu na wydarzenie)

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu:

 

Miejsce: Scena przy rzeszowskich Bulwarach