Wernisaż wystawy „Współczesny polski plakat teatralny”

Data i czas wybranego wydarzenia: 23-08-2019 godz. 15:30:00

23.08 piątek

16:30/ Galeria r_z

 

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

WSPÓŁCZESNY POLSKI PLAKAT TEATRALNY

wernisaż wystawy

kurator wystawy: Krzysztof Motyka

 

Na wystawie prezentowane są polskie plakaty z lat 2006 – 2016. To okres, w którym kończą swoją działalność artystyczną wybitne osobowości słynnej na całym świecie tzw. polskiej szkoły plakatu - Franciszek Starowiejski, Mieczysław Górowski, Andrzej Klimowski, Jan Lenica. Niektórzy z nich już nie żyją. Powoli przechodzą do historii ustępując miejsca średniemu i młodemu pokoleniu plakacistów, którzy wychowali się w tej niezwykle sprzyjającej polskiemu plakatowi atmosferze.

To jedynie wybór z wielkiej kolekcji, którą należałoby tak naprawdę pokazać w całości. Urok i wielką popularność polska szkoła plakatu zawdzięczała między innymi temu, że polski plakat w czasach wielkiej uniformizacji związanej z doskonaleniem na świecie fotografii, zaskakiwał nową estetyką, swobodą i dowcipem. Polskie plakaty były różnorodne, indywidualne i rozpoznawalne  oraz, co ważne, wykonywane ręcznie. Stanowiły ważny element komunikacji społecznej.

Plakaty, które wybraliśmy na wystawę cechuje niesłychana różnorodność artystycznych środków wyrazu, od nieomal krzyku do bardzo subtelnego, lekkiego, poetyckiego przekazu. Zastosowana cała paleta technik graficznych wzmacnia przekaz prezentowanych prac.

Ze swojego doświadczenia zdobytego podczas organizowania Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego mogę stwierdzić, że plakaty, które eksponujemy na wystawach zawsze wzbudzają emocje, nie są obojętne. Może dlatego, że nie jest to sztuka hermetyczna, mająca z zasady szybkie i zdecydowane skomunikowanie się z odbiorcą. Zapamiętujemy je, czego często nie da się powiedzieć o spektaklach, dla których były przeznaczone i których budżet był nieporównywalnie większy od kosztów projektu plakatu i druku kilkuset egzemplarzy.

 

                                                                                                                                                                                           Krzysztof Motyka