MF TRANS/MISJE - WSCHÓD SZTUKI/ Plemię

24.08/ sobota

17:30/ Kino „Zorza”

 

PLEMIĘ

Zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Cannes

 

Scenariusz i reżyseria: Mirosław Słaboszpycki

Producenci: Valentyn Vasyanovych, Iya Myslytska

Zdjęcia: Valentyn Vasyanovych

Montaż: Valentyn Vasyanovych

Scenografia: Vlad Odudenko

Dźwięk: Sergij Stepanskiy

Obsada:

Grigoriy Fesenko

Yana Novikova

Rosa Babiy

Alexander Dsiadevich

Yaroslav Biletskiy

Ivan Tishko

Alexander Osadchiy

Alexander Sidelnikov

Alexander Panivan

czas trwania: 90 min.

 

Pokazywane i nagradzane na dziesiątkach festiwali filmowych dzieło Myrosław Słaboszpyc'kyj’ego to wstrząsająca historia, która robi ogromne wrażenie, choć opowiedziana jest jedynie obrazem i językiem migowym, bez napisów czy lektora.

Niesłyszący Sergij zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem – szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja - tak wygląda ich codzienność.

Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Sergij zapracowuje na nową, lepszą pozycję – zostaje alfonsem. Ma teraz pod opieką dwie dziewczyny, obsługujące nocą kierowców ciężarówek. Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to, bohaterowie spotykają się potajemnie i zostają kochankami. Łamiąc w ten sposób kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.

Reżyser niezwykle dosadnie odmalowuje brutalny świat, używając do tego jedynie ciszy i języka migowego. Jego film wzbudził zachwyt krytyki, która już okrzyknęła go arcydziełem kina minimalistycznego. Ten nagrodzony na prestiżowym festiwalu w Cannes portret młodzieży pozbawionej pozytywnych wzorców zachowania nikogo nie pozostawi obojętnym.

 

Bilety 5 zł