MF TRANS/MISJE - WSCHÓD SZTUKI/ Andrej Polevikov "ETHNIC MOOD”

24.08 sobota

21:00/ Scena Dziedziniec Teatru

 

GIRMANTE & ANDREJ POLEVIKOV TRIO  "ETHNIC MOOD”

 

instrumenty klawiszowe: Andrej Polevikov

gitara basowa: Denis Murasov

instrumenty perkusyjne: Augustas Baronas

wokal:  Girmantė Vaitkutė

 

Projekt opracowany do albumu muzycznego, który ukazał się jesienią 2017 roku i zgromadził liczne grono wykonawców jazzu i innych gatunków muzycznych. Wszyscy są partnerami scenicznymi Andreja Polevikova i rozpoczęli karierę twórczą jeszcze w latach studenckich. Andrej Polevikov pragnął zagłębić się w melodię pieśni ludowych, znaleźć odpowiednie odcienie, stworzyć charakterystyczny nastrój i zapewnić mu odpowiednią oprawę muzyczną. Symboliczny jest fakt, że projekt „Ethnic mood” narodził się w przeddzień stulecia odrodzenia Państwa Litewskiego. To wyjątkowy prezent rocznicowy i oryginalne, świeże spojrzenie na jazzowe interpretacje folkloru, który odzwierciedla oryginalne, nieoczekiwane współbrzmienia, zachowując brzmienie współczesne – jednocześnie łączy je z dźwiękami wydobytymi wprost ze skarbca kultury narodowej, wzbogacając narodową muzykę litewską i przesuwając jej granice.

Pianista, kompozytor i aranżer Andrej Polevikov wykonuje muzykę różnych gatunków – od jazzu, bluesa i muzyki pop do współczesnych kompozycji akademickich. Jego twórczość przyciąga publiczność dzięki wirtuozerii wykonania i doskonałej znajomości tradycji jazzowych. Andrej Polevikov nieustannie zagłębia się w teorię jazzu, znajduje i wykorzystuje nowe niuanse.

Jego styl jako pianisty, kompozycje i aranżacje odzwierciedlają pełen szacunku stosunek do klasyków jazzowych. Wyraża się to szczególnie w projektach „Jazzowe miniatury”, „Glorious Gershwin”, „Blue in Bossa”.

Muzyk kształcił się w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w 2008 r., i dwukrotnie został laureatem konkursów pianistów jazzowych „Improwizacja jazzowa” zorganizowanych przez wspomnianą Akademię: w 2007 r. zajął drugie miejsce, w 2009 r. – pierwsze miejsce.

Wspólne projekty z wokalistami stały się wyjątkową cechą jego twórczości. Współpracował z Daivą Starinskaitė, Kristiną Žaldokaitė, Jazzu, Nedą Malūnavičiūtė, Viliją Matačiūnaitė, chórem gospel „Sounds in G”.

Jako wykonawca i kompozytor muzyki klawiszowej realizował projekty angażujące wielu znanych wirtuozów jazzu na Litwie, w tym: Remigijus Rančys, Pranas Kentra, Domas Alexa, Darius Rudis. Koncertował na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Luksemburgu, brał udział w festiwalach jazzowych w Anglii, Estonii, Polsce, Rosji, Białorusi, Turcji, Szwecji, Belgii, Francji...

Bilety: normalny 10 zł ulgowy 5zł