26. RSK/ Opowieści o Iwanie/ Narodowy Akademicki Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie

Iwan Mikolajczuk

Opowieści o Iwanie

Bajeczki o Iwanie znalezione w ręcznie rysowanej skrzynce z napisami

15 lutego 2020, godz. 18:00/ Duża Scena

Spektakl w j. ukraińskim z polskimi napisami

 

Historia wędrownego filozofa, napisana w ostatnich latach życia Iwana Mikolajczuka - wybitnego ukraińskiego aktora filmowego, reżysera i scenarzysty. Opowieść o człowieku, który niczego nie szukając, potrafił znaleźć odpowiedzi na odwieczne pytania i wytłumaczyć życiowe prawdy i fałsze. Iwan to podróżnik, który nie ma domu, ponieważ cały świat jest jego domem, który nie ma przyjaciela, ponieważ każdy napotkany jest jego bliskim i bratem, który nie ma żony, ponieważ wszystkie kobiety świata mogą być jego żoną.

Akcja rozgrywa się na Bukowinie podczas I wojny światowej. W konwencji komediowej opowiada o wędrownym filozofie Iwanie Kalicie, podróżującym po świecie ze swoją torbą i opowiadającym ludziom bajki-bajdy, uznawanym wszędzie za „swojego” – i wśród dziewcząt i chłopców, i wśród panów i kapłanów.

Widz zapozna się z atmosferą barwnego karpackiego świata z jego mądrościami i duchami, zabawnymi sytuacjami i gorzką prawdą, wywołującą wesoły śmiech zamiast smutku.

 

reżyseria: Wadym Sikorskij

scenografia: Nataliia Tarasenko

kompozytor: Iwan Nebesnyj

asystent reżysera:  Kostiantyn Szelest

obsada:

Wasyl Korżuk, Ihor Hawryliw, Albina Sotnikowa, Oleh Sikyrynskyj, Orest Ohorodnyk, Andrij Snicarczuk, Inna Kałyniuk, Nadiia Szepetiuk, Nazar Pawłyk, Dmytro Karsznewycz, Oleksandr Norczuk, Bohdan Rewkewycz, Andrij Wojtiuk, Kostiantyn Tkaczenko, Roman Hawrysz, Jarosław Myka, Stepan Hłowa, Nazarij Moskowec, Marta Kułaj, Orest Harda, Myroslawa Sołuk, Halyna Daliawska, Oleksandra Liuta, Mariana Fechtel

premiera: 30 października 2010

 

czas trwania: 120 min (jedna przerwa) bilety: parter 50 zł/ balkon 35 zł

 

fot. Taras Valko

 

Miejsce: Duża Scena