26.RSK/ Salto w tył/ Teatr Ludowy w Krakowie

Data i czas wybranego wydarzenia: 16-02-2020 godz. 18:00:00

Ota Pavel

Salto w tył

16 lutego 2020, godz. 18:00/ Duża Scena

 

Pogrążający się w ciemnościach choroby psychicznej pisarz stworzył szereg opowieści o czeskich sportowcach, którzy potrafili zanegować nieznośną rzeczywistość komunistycznej Czechosłowacji i stworzyć sobie alternatywny świat, określony ich pragnieniami i pasją. Czy można reportaże sportowe Oty Pavla czytać jak opowieść o arcyludzkiej potrzebie dania z siebie wszystkiego w walce o własną wolność? Jako opowieść, która nigdy nie przestaje być aktualna? Opowieść, dzięki której nie przestajemy wierzyć w możliwość wolności w każdych warunkach, w jakich przychodzi żyć człowiekowi? Opowieść o wolności, która nie jest patetycznym frazesem, ale samym życiem, które „można przeżyć jak święto”?

Salto w tył można polecić nie tylko tym, którzy uwielbiają czeską kulturę, ale również wszystkim niezaznajomionym ze światem spod znaku rodziny Homolków. Lekko, ironiczne, śmieszno i wzruszająco. Dla mnie bomba.

Piotr Gaszczyński „Teatralia”


 

przekład: Justyna Wodzislawka

reżyseria i choreografia: Maćko Prusak

scenariusz i adaptacja: Marta Giergielewicz

opracowanie muzyczne: Marta Giergielewicz, Maćko Prusak

scenografia: Andrzej Witkowski

światła i projekcje: Bartłomiej Sowa

asystent reżysera: Piotr Piecha

inspicjent/sufler: Martyna Rezner

premiera: 21 kwietnia 2018 r.

obsada: Patrycja Durska, Weronika Kowalska, Beata Schimscheiner, Cezary Kołacz (gościnnie), Paweł Kumięga, Wojciech Lato, Maciej Namysło, Piotr Piecha, Karol Polak, Kajetan Wolniewicz.


 

czas trwania: 110 min (bez przerwy) bilety: 60 zł parter/ 40 zł balkon

 

fot. Kasia Chmura

Miejsce: Duża Scena