Iwona, księżniczka Burgunda - Duża Scena

Data i czas wybranego wydarzenia: 25-09-2020 godz. 19:00:00

 

Witold Gombrowicz

Iwona, księżniczka Burgunda

 

Sztuka Gombrowicza, w której komedia przenika się z tragedią. To opowieść o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której dobre samopoczucie i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Przerażona i zalękniona w sobie tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania nadętej i zakłamanej struktury dworu. Dworu jako rodziny, która odsłaniając swoje wstydliwe tajemnice i sekrety o mały włos nie doprowadza samej siebie do katastrofy i upadku.

Gombrowicz w pierwszym, napisanym jeszcze przed wojną, dramacie daje zapis mechanizmów i społecznych konwenansów, a przede wszystkim próbuje przedstawić sytuację człowieka uwikłanego w relacje z innymi. Pokazuje, w jaką stronę mogą ewaluować nasze kompleksy, kiedy spotkają się z absolutem.

 

 

Opracowanie i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz

Scenografia: Maciej Preyer

Muzyka: Mateusz Śmigasiewicz

Asystent reżysera: Justyna Król

Asystent scenografa: Weronika Krupa

Inspicjent, sufler: Małgorzata Depta

Obsada: Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Machowska, Dagny Mikoś, Barbara Napieraj, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Marek Kępiński, Wojciech Kwiatkowski (gościnnie), Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj, Kacper Pilch (gościnnie).

Premiera: 11 lipca 2020, Duża Scena

Czas trwania:  165 min (1 przerwa)

 

Miejsce: Duża Scena Teatru im. W. Siemaszkowej