MF TRANS/MISJE WS/ Szczęście, które minęło/ Duża Scena

Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach

SZCZĘŚCIE, KTÓRE MINĘŁO

30.08/ niedziela/ 18:00/ Duża Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej

Jak to jest być starym, naprawdę starym, gdy się ma 80, czy 90 lat? Jakie myśli przychodzą do głowy, gdy plany obejmują niepotrzebnie długi okres czasu, gdy przyszłość jest przewidywalna? Co się czuje, gdy szczęście należy wyłącznie do przeszłości? Takie pytania ostatnio nasuwają się coraz częściej.

Osoby bardzo nam bliskie i drogie starzeją się, tracą siły i z tego powodu stają się coraz bardziej niezdarne, tak jakby to była ich wina. Często izolują się, a przecież ludzie, szczególnie starsi, boją się osamotnienia i tego odczucia, które tak wyraźnie pokazuje ich bezradność i bezbronność.  

Starzenie się osób tuż obok nas może czasami być niewygodne, unikamy zetknięcia się z tym, jakby to była choroba zakaźna. Bardzo lubimy towarzystwo młodych, energicznych ludzi, którzy mają plany i marzenia, którzy mają całą przyszłość przed sobą. Jednak nie zapominajmy, że w każdym z nas kiełkuje już stary człowiek, który potrzebować będzie życzliwości, czułości, i nade wszystko miłości. Możemy ignorować starych ludzi, ale sami nie możemy uniknąć starzenia się, które przecież trwa od chwili narodzin. Narodziny, życie i śmierć to stałe elementy przeznaczenia, a jedyną zmienną jest miłość.  

 

Autor: Furio Bordon

Reżyseria: Radu Ghilaș

Scenografia: Sebastian Rațiu

Projekcje wideo: Andrei Cozlac

Muzyka: Dragoș Cohal

Choreografia: Lorette Enache

Obsada: Emil Coșeru, Doina Deleanu, Dumitru Georgescu

 

Bilety: 20 zł parter/ 10 zł balkon

godz. 19:30/ rozmowy po spektaklu/ prowadzenie Tomasz Domagała

Miejsce: Duża Scena