MF TRANS/MISJE WS/ 3 DESIGNERS x 3 PROJECTS/ wernisaż

3 DESIGNERS X 3 PROJECTS

Audiowizualna wystawa prac scenografów designerów

29.08/ 17:30/ Foyer Teatru

 

Youliana Voykova–Najman

Urodzona 5 października 1993 roku

 

Absolwentka studiów magisterskich z projektowania scenografii i kostiumów na New Bulgarian University w Sofii.

Pracuje jako projektantka scenografii, kostiumów i lalek, ma na swoim koncie ponad 70 przedstawień w różnych teatrach w Bułgarii i za granicą (m.in. Macedonia, Czechy, Kanada, Japonia, Belgia)

 

Nagrody i nominacje:

 

Nominacja do National Theatre Award Askeer of the Askeer Theatre Academy za najlepszą scenografię do sztuki „Play 27” A. Słapovskiego, reżys. Petar Peykov, State Drama Theatre Blagoevgrad, Bułgaria (2001)

 

Nagroda za najlepszą scenografię i kostiumy na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „V. Chernodrinski ”w Prilep, Macedonia za sztukę „Drums in the Night” B. Brechta, reżysera Martina Kochovskiego, Państwowy Teatr Dramatyczny Prilep, Macedonia. (2004)

 

Nagroda za najlepszą scenografię i kostiumy na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „V. Chernodrinski ”w Prilep w Macedonii za sztukę„ Kaukaski krąg kredowy ”B. Brechta, reżysera Martina Kochowskiego, Państwowy Teatr Dramatyczny Prilep, Macedonia. (2006)

 

Nagroda za najlepszą scenografię i kostiumy na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym we Wratzie w Bułgarii za sztukę „Odwrót z Moskwy” W. Nikalsona, Państwowy Teatr Dramatyczny Blagoevrag, Bułgaria. (2012)

 

National Theatre Award Askeer of the Askeer Theater Academy za najlepszą scenografię za sztukę „Romeo i Julia” W. Szekspira, reżysera Petrinela Gocheva, Państwowy Teatr Dramatyczny Gabrowo, Bułgaria (2014)

 

Nominacja do National Theatre Award Askeer of the Askeer Theatre Academy za najlepszą scenografię i kostiumy do spektaklu „Masters” P. Stoynova, reżysera Petrinela Gocheva, National Theatre, Sofia, Bułgaria (2017)

 

Nominacja do Narodowej Nagrody Teatralnej „Icarus” Związku Artystów Bułgarskich za najlepszą scenografię i kostiumy za sztukę „The Government Inspector” N. Gogola, reżyser Nina Dimitrova, Credo Theatre, Bułgaria (we współpracy z Borisem Daltchevem) ( 2018)

 

Nagroda za najlepszą scenografię i kostiumy na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym we Vratzy w Bułgarii za sztukę „The Government Inspector” N. Gogola, reżyser Niny Dimitrovej, Credo Theatre, Bułgaria (we współpracy z Borisem Daltchevem) (2018)

 

 

Brała udział w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych, m.in. Prague Quadrennial of stage design and space w Pradze, Czechy (1999, 2019), Signs of Sound Exhibition in Water Tower, Sofia, Bułgaria (2019).

 

 

 

 

Boris Daltchev

Urodzony 26 września 1993 roku.

 

Absolwentka studiów licencjackich (2016) i magisterskich (2018) oraz doktorantka wydziału scenografii i kostiumów na National Academy of Arts w Sofii.

Pracuje jako projektant scenografii, kostiumów i lalek, ma na swoim koncie ponad 20 przedstawień w różnych bułgarskich teatrach oraz w Operze Narodowej Płowdiw w Bułgarii. Jest współzałożycielem Sapromat Collective wraz z Mihaelą Dobrevą, z którą współpracuje w obszarach instalacji site specific, land artu i performance art. Boris W swoim dorobku ma również indywidualną wystawę jako ilustrator.

 

Nagrody i nominacje:

 

Nominacja do Narodowej Nagrody Teatralnej „Icarus” Związku Artystów Bułgarskich za najlepszą scenografię i kostiumy w sztuce „The Government Inspector” N. Gogola, w reż. Niny Dimitrovej, Credo Theatre, Bułgaria (we współpracy z Youlyaną Voykova-Najman ) (2018)

 

Nagroda za najlepszą scenografię i kostiumy na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym we Vratzy w Bułgarii za spektakle „Nirvana” K. Ilieva, reżysera Maximy Boevy, Państwowy Teatr Dramatyczny i Lalek Shumen, Bułgaria oraz „The Government Inspector” N. Gogola, reżyser Nina Dimitrova, Credo Theatre, Bułgaria (we współpracy z Youlyaną Voykova-Najman). (2018)

 

Nagroda za najlepszą scenografię i kostiumy na National Festival New Bulgarian Drama, Shumen, Bułgaria za sztukę „Crazy Grass” Y. Radichkov, w reż. Margarity Mladenova, Sfumato Theatre, Sofia, Bułgaria (we współpracy z Mihaela Dobrevą). (2019)

 

Nominacja do Narodowej Nagrody Teatralnej „Icarus” Związku Artystów Bułgarskich za najlepszą scenografię i kostiumy do spektaklu „Nirvana” K. Ilieva, reżysera Maximy Boevy, Państwowy Teatr Dramatyczny i Lalek Shumen, Bułgaria. (2019)

 

Wystawy:

 

Udział w studenckiej wystawie scenografii lalek podczas Międzynarodowego Festiwalu Lalek „Złoty Delfin” w Warnie w Bułgarii. (2014)

 

Unapparent - wystawa we współpracy z Mihaela Dobrevą w galerii Uniart, New Bulgarian University w Sofii, Bułgaria. (2019)

 

Udział z instalacją Sapromat Collective „0” w konkursie sztuki współczesnej organizowanym przez +359 Gallery i firmę Telelink w Sofii, Bułgaria (2019)

 

Pocket Room w Spazio Gallery w Sofii, Bułgaria (2020)

 

 

Mihaela Dobreva

 

Urodzona 19 września 1993 roku.

 

Absolwentka studiów licencjackich (2016) i magisterskich (2018) z projektowania scenografii i kostiumów oraz doktorantka sztuki cyfrowej w National Academy of Arts w Sofii.

 

Pracowała przy ponad 15 przedstawieniach w różnych bułgarskich teatrach jako scenograf i kostiumograf oraz artystka multimedialna. Jej główne zainteresowania to kreatywne kodowanie i sztuki interaktywne. Wraz z Borisem Daltchevem założyła kolektyw Sapromat. Ich praca koncentruje się głównie na rzeźbiarskiej instalacji, performansie oraz sztuce interdyscyplinarnej.

 

Nagrody:

 

Nagroda za najlepszą scenografię i kostiumy na Narodowym Festiwalu Nowy Dramat Bułgarski w Szumen, Bułgaria za sztukę „Szalona trawa” Y. Radichkova, reżysera Margarity Mladenovej, Sfumato Theatre, Sofia, Bułgaria (we współpracy z Borisem Daltchevem). (2019)

 

Wystawy:

 

Udział w studenckiej wystawie scenografii lalkowej na Międzynarodowym Festiwalu Lalek „Złoty Delfin” w Warnie, Bułgaria (2014)

 

Udział w wystawie Chinese International Biennale for Scenography Education BIB ISDWE'2018 w Central Drama Academy zorganizowanej przez międzynarodową organizację scenograficzną OISTAT w Pekinie, Chiny (2018)

 

„Unapparent” (we współpracy z Mihaela Dobrevą) w galerii Uniart, New Bulgarian University w Sofii, Bułgaria (2019)

 

Udział z instalacją Sapromat Collective „0” w konkursie sztuki współczesnej organizowanym przez +359 Gallery i firmę Telelink w Sofii, Bułgaria (2019)

 

Udział online w HackCreative Hackathon. Jej projekt znalazł się na liście najlepszych wydarzeń „Top 10”. (2020)

 

 

 

Miejsce: foyer