prze_cięcia PACZEŚNIAK DŁUSKI PACZEŚNIAK/ Spotkanie poetyckie i otwarcie wystawy malarstwa

Data i czas wybranego wydarzenia: 28-09-2020 godz. 19:00:00

prze_cięcia

PACZEŚNIAK DŁUSKI PACZEŚNIAK

słowa i obrazy

 

Spotkanie poetyckie i otwarcie wystawy malarstwa

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

28 września 2020 r., godz. 19:00

 

 

Trzech twórców związanych z Rzeszowem i Podkarpaciem. Łączy ich artystyczne pokrewieństwo, sposoby reagowania na rzeczywistość, próby zapisywania – słowem czy obrazem – świata przeżyć i doznań. Jakub Pacześniak i Stanisław Dłuski najnowsze zbiory wierszy – odpowiednio „dno oka” i „Odę do próchna” – wydali w jednej z najważniejszych serii poetyckich ukazujących się w Polsce: w Bibliotece „Toposu”. Prace Rafała Pacześniaka zdobią okładki wszystkich książek Jakuba Pacześniaka oraz tomu Stanisława Dłuskiego „Wiersze dla bezdomnych i wydrążonych”.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wójcik, literaturoznawca, redaktorka książek, recenzentka poezji, prozy i dramatu m.in. dla „Twórczości” i „Nowych Książek”. Była współgospodarzem programów literackich w radiowej Trójce i Radiu Wnet, obecnie wspólnie z Jarosławem Jakubowskim prowadzi program literacki „Gadające głowy”, emitowany w TVP Bydgoszcz.

Wiersze czytać będzie Waldemar Czyszak, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

 

PACZEŚNIAK Jakub (ur. 1974) – poeta

Urodzony w Rzeszowie, tu się uczył (I LO) i dorastał, przez dwadzieścia lat mieszkał w Boguchwale, obecnie w Krakowie. Polonista i bohemista. Wydał trzy tomy wierszy i arkusz poetycki. Przetłumaczył z języka czeskiego m.in. prozę Bohumila Hrabala, a na potrzeby scen operowych, w tym Opery Narodowej – libretta i cykle pieśni do muzyki Antonína Dvořáka i Leoša Janáčka. Jego wiersze ukazały się również po czesku, słowacku i węgiersku.

DŁUSKI Stanisław (ur. 1962) – poeta

Pochodzi z Dębowca, od lat mieszka i pracuje w Rzeszowie, wykłada na Uniwersytecie Rzeszowskim. Współzałożyciel i były redaktor naczelny kwartalników „Fraza” i „Nowa Okolica Poetów”. Wydał siedem tomów wierszy, jest też autorem monografii naukowych i licznych tekstów krytycznoliterackich. Tłumaczony na angielski, arabski, czeski, francuski, rosyjski, serbski, ukraiński i włoski.

PACZEŚNIAK Rafał (ur. 1973) – malarz

Mieszka i pracuje w Rzeszowie. Studiował malarstwo na ASP w Warszawie i ASP w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów „Kontrapost”. Stażysta w Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze oraz stypendysta rządu włoskiego w Accademia di Belle Arti w Rzymie i Neapolu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Uprawia malarstwo i rysunek.

 

Miejsce: foyer