Kwiat paproci - Duża Scena

Data i czas wybranego wydarzenia: 29-10-2020 godz. 18:00:00

Czy kwiat może dać szczęście? Czy zasługujemy na coś, na co nie zapracowaliśmy?

KWIAT PAPROCI

Nasz Kwiat Paproci to stara słowiańska baśń i współczesna historia ujęta w konwencji realizmu magicznego. Protagonista, Jacuś, nie chce żyć według przyjętych norm, wybiera więc własną drogę. A jest to droga na skróty, która wiedzie przez ciemny, gęsty las.

Tancerze zaproszeni do pracy metodą „damage” wychodzą naprzeciw własnym ograniczeniom. Aktorzy prowadzą opowieść, a aranżacje dźwiękowe i wizualne tworzą świat, w którym widz ma prawo się zanurzyć. Prowadzi nas rytualność.

Interpretujemy dawne zwyczaje przyrównując je do naszych, dzisiejszych. Tworząc wychodzimy od gotowych form, jakimi są: baśń, oraz pieśni i tańce pochodzące z repertuaru zespołu ludowego i zastanawiamy się nad formami teatru teraźniejszego jak i przyszłego.

Łączymy to co znamy, z tym co w przyszłości będzie wprawiać nas w ruch. Wychodzimy ze strefy komfortu, badamy obrany materiał, poddajemy go interpretacji i w pełnym zaufaniu, w nowej formie, oddajemy go w ręce widowni.

Wierzymy, że wspólne przeżycie zaprowadzi nas dalej.

 

 

Martyna Łyko – reżyserka teatralna i operowa.

Stypendystka Rady Regionalnej Burgundii, studiowała na uniwersytetach w Lille, Nafplio i w Londynie. Reżyserię Teatralną ukończyła, realizując prapremierę opery „No Exit” (2012). W Polsce zadebiutowała w Rzeszowie spektaklem „Coś w rodzaju miłości” (2016).

tekst: Michał Szymaniak
reżyseria: Martyna Łyko

scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska
choreografia: Tobiasz Sebastian Berg
muzyka: Kamil Tuszyński
oprawa wizualna: Anastasiia Vorobiova

OBSADA:
Niemczycha
Barbara Napieraj/ Justyna Król
Jacuś Mateusz Marczydło
Matka Anna Demczuk
Ojciec Paweł Gładyś

tancerze z zespołu: Rudki

 

czas trwania: 60 minut

Spektakl został zrealizowany w ramach Przestrzeni Sztuki - pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury.

Projekt Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

 

                     

Miejsce: Duża Scena