MFS TRANS/MISJE - TRÓJMORZE/ Daleka - Bliska Syberia / wystawa fotofafii Ričardasa Grigasa z Galerii Artystycznej Pałacu Kultury w Trokach „FOJE” / Szajna Galeria

Data i czas wybranego wydarzenia: 21-08-2021 godz. 15:30:00

 

W 2020 roku w galerii sztuki „Fojė” zorganizowano retrospektywną wystawę fotografii Ričardasa Grigasa, na której znalazły się cykle fotografii z różnych okresów życia i podróż na Syberię, Buriatię, Płaskowyż Putorański, wydarzenia z 13 stycznia i epokę „Sąjūdis”, fotografie Dalaj Lamy ze słynną pisarką Jurgą Ivanauskaitė i fantastycznie uchwycone momenty z życia.

Ričardasas Grigasas jest fotografem i podróżnikiem, więc ta wystawa była pełna fotografii, które uchwyciły nie tylko historię Litwy, ważne wydarzenia, ale także kulturę, przyrodę i ludzi innych krajów. Ironicznie subtelne podejście Ričardasa znalazło odzwierciedlenie w wykonanych zdjęciach i stworzyło ciekawe historie.

Różnorodność fotografii prezentowanych na wystawie doprowadziła do głębszego zrozumienia tematów historycznych, które są istotne i bolesne dla Litwinów, Polaków oraz więźniów politycznych innych narodów, tak więc narodziła się nowa wystawa fotografii Ričardasa Grigasa „Bliska - Daleka Syberia”. Na wystawie zaprezentowano 15 czarno-białych fotografii wykonanych podczas ostatnich wypraw na Syberię.

Zapytany, dlaczego Syberia jest dla niego ważna, sam autor wystawy odpowiedział wprost: „Bo istnieje. To odpowiedź na pytanie, dlaczego podróżujesz do tak odległych miejsc na świecie. Po wielu latach przerwy wróciłem na Syberię, podróżując na Płaskowyż Putorański na Terytorium Krasnojarskim w Rosji. To wielkie tajemnicze miejsce dla podróżników za krągiem polarnym. Syberia to nie tylko piękna przyroda, gościnni ludzie różnych ludów syberyjskich, ale także bolesne miejsca zesłań i więzień, dlatego odwiedziłem słynący z okrucieństwa obóz Sibulon Gułag oraz cmentarze litewskich i polskich zesłanców i rodaków nadal tam mieszkających.”

Galeria sztuki „Fojė” Pałacu Kultury w Trokach powstała w 2018 roku. Twórcami tej galerii są Edward Keizik, Dyrektor Pałacu Kultury w Trokach i Edita Tamulytė, kierownik pracowni artystycznej. Działalność galerii od pierwszego dnia powstania nie pozostała niezauważona - ciekawe wystawy, dobra lokalizacja i przepływ publiczności zadecydowały o szybkiej popularności i rozgłosie galerii. W galerii odbywają się różnorodne profesjonalne wystawy sztuki, a zmieniające się różne gatunki intrygują i zaskakują różnorodnością prac. W ciągu niespełna 3 lat działalności w galerii i innych przestrzeniach zorganizowano 37 wystaw.

Kierownik galerii „Fojė” Edita Tamulytė dąży do tego, aby działalność galerii obejmowała nie tylko organizację wystaw, ich rozpowszechnianie i zarządzanie, ale także edukację artystyczną dorosłych i dzieci. Podczas edukacji zwraca się uwagę na historię sztuki, kulturę oraz przegląd wydarzeń artystycznych, mobilizując w ten sposób środowisko miłośników sztuki i kultywując potencjalnego uczestnika wystaw, spektakli i koncertów.

Galeria współpracuje z innymi instytucjami artystycznymi i kulturalnymi na Litwie i za granicą, więc taka współpraca warunkuje intensywny harmonogram wystaw i chęć artystów do wystawiania swoich prac w doskonałej przestrzeni.

Ričardasas Grigasas urodził się 18 czerwca 1965 roku w Kaišiadorysie (Koszedary), 1983 ukończył II gimnazjum Kaišiadorysa (Koszedary). Od 1986 rozpoczął pracę w litewskim studiu filmowym jako asystent operatora w dziale dokumentalnym, również fotografował i dokumentował ważne dla Litwy wydarzenia historyczne, rozwój Odrodzenia. 1988 brał udział w filmowaniu w Azji Środkowej, w górach Tiananmen i Pamir.

Fotografie Ričardasa są stale wystawiane na wystawach na Litwie i za granicą, a w 2020 roku jego fotografia ozdobiła album i plakat „LITEWSKA FOTOGRAFIA PRASOWA 2020”, gdyż sami fotoreporterzy prasowi wybrali kadr, który najbardziej im się podobał, którego autor – Ričardasas Grigasas – otrzymał “Nagrodę kolegów”. 123 fotografów z całej Litwy nadesłało na konkurs fotografii prasowej ponad 3700 zdjęć i cieszy, że talent, szybka reakcja i dowcip Ričardasa zostały docenione i wyróżnione.

R. Grigasas obecnie pracuje i mieszka w Kaišiadorysie (Koszedary). 

 

Miejsce: Teatr im W. Siemaszkowej - Szajna Galeria