MFS TRANS/MISJE - TRÓJMORZE/ Romantic Piano / recital Romana Zaslavskiego/ Sala kameralna Filharmonii Podkarpackiej

 

„Zamknij oczy, tam jest fortepian”     

 Pizzicato, Luxemburg

Urodzony w Rosji izraelski pianista Roman Zaslavsky zyskał międzynarodowe uznanie po wygraniu Primer Gran Premio na renomowanym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „José Iturbi” w Walencji, Hiszpania. Od tego czasu występuje regularnie na głównych scenach koncertowych na całym świecie. Podczas swoich tras koncertowych odwiedził prawie wszystkie kraje europejskie, jak również Izrael, Japonię, Kolumbię, Meksyk, Argentynę i Brazylię.  W ciągu ostatnich kilku lat występował także w Azji podczas intensywnych tras koncertowych na Tajwanie i w Chinach, pojawiając się m. in. w Narodowej Sali Koncertowej w Tajpej, w Pekińskiej Sali Koncertowej, w Szanghajskim Centrum Sztuki Orientalnej itp.

Roman Zaslavsky jest także zdobywcą głównych nagród na kilku innych znanych międzynarodowych konkursach pianistycznych, jak na przykład nagrody „Vendome Prize” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (jedyny zwycięzca) oraz podczas III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu w Japonii (drugie miejsce).

Po wyjeździe z Petersburga i Rosji w 1991 roku Roman Zaslavsky wyemigrował do Izraela, następnie przeprowadził się do Niemiec.  Tutaj debiutował z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Gianandrei Nosedy, a następnie występował regularnie z uznanymi międzynarodowymi orkiestrami w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Południowej Ameryce we współpracy z Michailem Jurowskim, Lászlo Kovács'em, Constantinem Trinksem, Ligią Amadio i Rubenem Gazarianem.

W roku 2017 Roman Zaslavsky został mianowany profesorem fortepianu na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu.

Koncerty Romana Zaslavsky’ego w takich salach koncertowych jak Berliner Philharmonie, Philharmonie am Gasteig w Monachium, Alte Oper we Frankfurcie, Laeiszhalle w Hamburgu, Royal Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurychu, Palau de la Música w Walencji, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Salle Gaveau w Paryżu, Oji Hall w Tokio, Kitara Hall w Sapporo,   Sala Cecilia Meireles w Rio de Janeiro,  Sala Sao Paolo w Sao Paolo oraz w Jerusalem Theatre zyskały uznanie zarówno międzynarodowej publiczności jak i krytyków.

Szkocki „Herald” był pod wrażeniem jego występu nazywając go „dotykiem dynamitu”, „płomiennym, zawadiackim”, „sensacją”. Prasa brytyjska wychwalała go w magazynie „Strad”, stwierdzając, że pan Zaslavsky jest „pianistą o wyjątkowej wirtuozerii”, kanadyjski „Toronto Star” napisał, że jego wykonanie było „fenomenalne”, niemiecki „Badische Neueste Nachrichten” nazwał go „wirtuozem klawiatury”.

 

 

Dyskografia Zaslavsky’ego obejmuje kilka albumów zrealizowanych z EuroArts Music International: w 2012 pierwszy album w formacie Blu-Ray Audio pt. „Ingenious Opposites Vol.1” prezentujący utwory Roberta Schumanna i Franza Liszta otrzymał międzynarodową nagrodę Pizzicato Supersonic Award (2013). Sequel „Ingenious Opposites Vol.2”, który ukazał się w listopadzie 2013 roku w formacie Blu-Ray Audio zyskał wysokie uznanie „Pizzicato International Journal for Classical Music”.   Sfilmowany solowy recital studyjny Zaslavsky’ego z utworami Siergieja Rachmaninowa i Siergieja Prokofiewa został wydany na płycie DVD w roku 2016, a jego zarejestrowany na żywo recital fortepianowy z utworami Roberta Schumanna i Franza Liszta został wydany na płycie DVD w roku 2017.

Nowe nagranie Romana Zaslavsky’ego dla DECCA Classics, poświęcone utworom Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa ukazało się w 2020 roku.

 

Miejsce: Filharmonia Podkarpacka - Sala Kameralna