07. FNT / 59.RST / SND - La Sirena

Data i czas wybranego wydarzenia: 30-10-2021 godz. 17:00:00

 

Czytanie performatywne

Jest rok 1948. Pablo Picasso przyjeżdża do odbudowującej się Warszawy. Malarz jest pod takim wrażeniem miasta i jego nowoczesnej architektury, że pozostawia na ścianie jednego z mieszkań nietypowy podarunek – rysuje węglem Syrenkę. Picasso wyjeżdża, ale jego dzieło zostaje.

Kilka lat później, tytułowa La Sirena, Syrenka niby nasza, ale jakże inna, stanie się kością niezgody. Przyszli lokatorzy walczą o przydział mieszkania z dziełem awangardzisty. Mieszkanie w tej diabelskiej loterii wygrywa skromna dziewczyna Maria. I tak od chwili przekroczenia progu  mieszkania, zaczyna się lokatorski cyrk: niekończące się odwiedziny, podsłuchy, awantury o dzieło i jego lecznicze moce. Syrena staje się coraz słynniejsza: odwiedzają ją wycieczki szkolne, pracownicze, koła gospodyń wiejskich i muzealnicy. Każdy, kto może, pędzi obejrzeć Syrenę, zmieniając mieszkanie Marii w pobojowisko, a jej życie w piekiełko. W końcu sława Syreny jest tak wielka, że przyjeżdża nawet sam Bolesław Bierut ze świtą. Podczas robotniczo-lokatorskiej rewii na cześć towarzyszy, wydarza się niesłychana tragedia – śmierć La Sireny.

Fantazja historyczna La Sirena to nostalgiczna podróż po czasach strasznych i śmiesznych zarazem. W kolejnych sąsiedzkich przepychankach i utarczkach odsłaniają się narodowe kompleksy
i przywary. W tym krzywym zwierciadle widoczne są także małość człowieka i jego uwikłanie
w sytuację polityczną. Tekst La Sirena porusza kwestie wspólnoty, solidarności, wolności osobistej, tego, co publiczne i tego, co prywatne.

 

Reżyseria: Agnieszka Nasierowska

Tekst: Magdalena Mrozińska

 

Obsada: Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Anna Demczuk, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Paweł Gładyś, Robert Chodur, Marek Kępiński

 

Miejsce: Szajna Galeria - Teatru im. Wandy Siemaszkowej