(Nie)znana. Monodram na podstawie zapisków Marilyn Monroe - Mała Scena

      Marilyn Monroe – Ikona kultury popularnej XX wieku. Jej wizerunek ubóstwiany przez tłumy wielbicieli, przyjaciół, najbliższych współpracowników, ostatecznie oddany nieokiełznanemu – światu show-biznesu. Stał się dobrem wspólnym, a właściwie brutalnie można określić - towarem. Pełna blasku gwiazda a pod tą olśniewającą otoczką Marilyn Monroe, kryła się wrażliwa, bardzo krucha istota. I wydawała się ani przygotowana na sławę, ani na brutalność realnego świata, a pewnością siebie - kruchą jak porcelana - przypominała bardziej przerażone dziecko, spragnione zapewniania o nieustającej miłości. Aktorka cierpiała na bezsenność, zmagała się z paraliżującą tremą przed kamerą i kuriozalnie niską samooceną. Nie radziła sobie z samokontrolą spożywania alkoholu, leków uspokajających i pobudzających zażywanych naprzemiennie.

 

   W spektaklu (Nie)znana. Monodram na podstawie zapisków Marilyn Monroe nie zobaczycie Państwo wyssanych z palca historii, skandalizujących sensacji ani teorii spiskowych na jej temat. Tylko - i aż - najsłynniejszą blondynkę Hollywood, w momentach bardzo intymnych i prywatnych. Cała sztuka przeplatana jest piosenkami nierozerwalnie utożsamianymi z aktorką. Śpiewa więc ale bez świateł, w zaciszu garderoby planu filmowego, pozbawiona tam gestów uwielbienia z zewnątrz, a czasami zdaje sobie sprawę z niemożności spełnienia wszystkich stawianych przed nią oczekiwań i przyjęcia wyrazistego, jednobarwnego wizerunku, pod którym znika jako kobieta.To do widza będzie należała interpretacja jej losów, a że faktów jest wiele, publikacji też już niemało, filmów do osobistego zrecenzowania jej aktorstwa ponad dwa tuziny – to zapraszamy do wspólnej refleksji, ale czy to wciąż nie będzie tylko kobieta widziana oczami innych…

    W postać Marilyn Monroe wciela się Justyna Stankiewicz – absolwentka Konserwatorium im. Juozasa Tallat-Kelpšy w Wilnie, absolwentka kierunku wokalno-aktorskiego na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Aktorka Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.

   Dorobek artystyczny Justyny Stankiewicz pokazuje dużą determinacje, wysokie ambicje i odwagę w zawodzie. Młoda, zdolna aktorka z sukcesami na koncie urzeka pokorą i skromnością, a wciąż wzbrania się przed określaniem jej mianem wileńskiej gwiazdy.

 

Scenariusz do spektaklu (Nie)znana. Monodram na podstawie zapisków Marilyn Monroe przygotował współpracujący od wielu lat z PST w Wilnie aktor, reżyser, autor scenariuszy Sławomir Gaudyn z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

 

 

Reżyseria: Lila Kiejzik

Scenariusz: Sławomir Gaudyn

Rola tytułowa: Justyna Stankiewicz

Fortepian: Kazimieras Krulikovskis

Światła i dźwięk: Artur Armacki

Produkcja: Polski Teatr Studio w Wilnie

 

Miejsce: Mała Scena im. Zdzisława Kozienia

Miejsce: Mała Scena im. Zdzisława Kozienia