Wesołe Płaczki / spektakl - MFS TRANS/MISJE - TRÓJMORZE

TEATR/ RUMUNIA

Teatr „Mihai Eminescu” w Botoșani

William Shakespeare

WESOŁE PŁACZKI

Reżyseria: Alexandru Vasilache

Scenografia: Mihai Pastramagiu

Choreografia i ilustracja muzyczna: Victoria Bucun

Przekład na język polski: Lucia Țurcanu

Obsada: Marius Rogojinschi, Cezar Amitroaei, Daniela Bucataru, Lidia Uja, Irina Mititelu, Gheorghe Frunza, Narcisa Vornicu, Crenola Muncaciu, Silvia Raileanu, Sorin Ciofu, Mirela Nistor, Bogdan Muncaciu, Gina Pătrașcu-Zamfirache, Ioan Crețescu, Cristina Gheorghe, Radu Dragos, Lorena Petronela Chiribuță, Razvan Amitroaei, Anastasia Șoptică, Volin Costin, Ioan Ciofu

Premiera:

Przedstawienie jest syntezą świata Szekspira i rumuńskich obyczajów, ludowej muzyki, rytualnych tańców wywodzących się z czasów geto-dackich i dackich (kiedy na terytorium obecnej Rumunii istniała starożytna prowincja rzymska).

Fabuła spektaklu osnuta jest wokół losów wdowca, ojca kilku chłopców, którzy zostali przeklęci, by nie znaleźć w życiu partnerek. Główny bohater, załamany losem synów, chce umrzeć z żalu. Ostatnim jego życzeniem jest być opłakiwanym przez kobietę, która kiedyś była jego wielką miłością. Dochia, bo o niej mowa, przychodzi spełnić tę prośbę wraz z grupą żałobniczek. Umierający ojciec przedstawia jej swoich synów – i to spotkanie powoduje nie tylko zmianę sytuacji ojca i chłopców, ale także woltę emocji – widzowie wraz z aktorami przechodzą od nastroju smutku i żałoby do nieskrępowanej radości, witalności, apologii życia i miłości.

„Wszystko zaczęło się od pomysłu rodem z jednej ze sztuk Szekspira, Wiele hałasu o nic. Podjąłem też próbę adaptacji innych tekstów z Szekspira do naszych legend, do naszego folkloru. Z drugiej strony, znając zespół Teatru „Mihai Eminescu”, chciałem wysunąć na pierwszy plan zespół dziewcząt, które potrafią przejść od sytuacji dramatycznej, tragicznej, jaką jest żałoba, do sytuacji komicznej, pełnej życia – stąd radość w spektaklu. Tutaj Szekspir daje nam możliwość „zabawy” swoimi tekstami... Wszystko zbudowane jest na idei wieczności. Szekspirowskie strofy o miłości pokazują właśnie relacje wiecznej miłości między ludźmi. Scenariusz spektaklu jest kolażem najmocniejszych wersów o miłości, które ofiarował nam wielki dramaturg. Zbudowaliśmy przedstawienie z echami, które pochodzą od Daków, z ich sposobem bycia, z ich zawodami, z ich pieśniami. Wszystko, co odziedziczyliśmy po folklorze, pochodzi właśnie z wielkości tego ludu!”.

Alexandru Vasilachi

 

Spektakl Wesołe płaczki zdobył cztery nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Golden Applause of Bukovina”, Czerniowce 2017: najlepszy spektakl, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz i najlepsza choreografia.

Czas trwania: 150’ (1 przerwa)

Data i miejsce prezentacji: 25.08.2022/ godz. 19:00/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej/ Duża Scena

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z artystami, które poprowadzi TOMEK DOMAGAŁA/ Duża Scena.

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Duża Scena