Pokaz Słoweńskich Filmów Krótkometrażowych - MFS TRANS/MISJE -TRÓJMORZE

Życie seksualne babci

Reżyseria: Urška Djukić, Émilie Pigeard

Scenariusz: Maria Bohr, Urska Djukic

Obsada: Doroteja Nadrah, Jure Henigman, Mara Vilar

Krótkometrażowy film animowano-dokumentalny oparty na anonimowych świadectwach zebranych przez pisarkę Milenę Miklavčič w książce pt. Ogenj, rit in kače niso za igrače (Ogień, tyłek i węże to nie zabawki) z 2013 roku. To szczere i opowiedziane bez skrępowania historie o intymnych relacjach między kobietami i mężczyznami od początku XX wieku, historie ojców, którzy nie znali imion swoich dzieci i historie kobiet, dla których sensem życia było rodzenie dzieci, bycie gospodyniami domowymi i służenie mężczyznom.

W filmie cztery stare kobiety dzielą się wspomnieniami z czasów, kiedy były młode i kiedy ich relacje z mężczyznami bywały bardzo różne. Ich głosy łączą się w jeden – głos babci Very, która opowiada swoją historię z okresu dojrzewania. Film jest podróżą do jej młodości, która obrazuje intymne życie słoweńskich kobiet w pierwszej połowie XX wieku.

Czas trwania: 13 min

 

Siostry

Scenariusz i reżyseria: Katarina Rešek

Krótkometrażowy film fabularny o trzech najlepszych przyjaciółkach, żyjących według własnych oryginalnych zasad, zaprzysiężonych dziewicach, które popadają w konflikt z lokalnymi chłopakami. Kiedy sprawy zaczynają przybierać naprawdę zły obrót, z opresji ratuje je transseksualna dziewczyna.

„W Siostrach słoweńskiej reżyserki Katariny Rešek (Kukli), zgodnie z tytułem, przyglądamy się trójce nastoletnich sióstr, które nie mają dobrych perspektyw, ale mają siebie. Spojrzenie reżyserki jest jawnie feministyczne: bohaterki żyją w męskim, pełnym przemocy i szowinizmu świecie, w którym muszą nawzajem o siebie zadbać, także fizycznie, wręcz walcząc. Niewątpliwie, świat przedstawiony filmu zawiera w sobie spore dziedzictwo bałkańskiej kultury, naznaczonej wpływami orientalnymi, gdzie dominacja mężczyzny nad kobietą przez lata była olbrzymia”.

Jacek Nowakowski, www.alekino.com

Czas trwania: 24 min

 

Steakhouse

Scenariusz: Gregor Zorc

Reżyseria: Spela Cadez

Obsada: Marusa Majer, Marko Mandic, Matej Lavrencic, Zarja Menart, Tina Smrekar, Lovrenc Skoda, Gregor Zorc

 

Stek marynuje się już od kilku dni. Patelnia jest rozgrzana. Francowi burczy w brzuchu. Ale współpracownicy Lizy zaskakują ją urodzinowym przyjęciem. Czy wróci do domu na czas?

Krótki film animowany porusza trudny temat rozwiązywania domowych konfliktów. Przemoc psychiczna jest czymś niewidzialnym, pozostaje ukryta, anonimowa i pojawia się na jawie tylko w swojej najstraszniejszej formie. Ukrywanie się jest jej największą siłą. Nie pozostawia siniaków, złamań, krwi, ale zdewastowane dusze, błądzące w labiryntach depresji, autodestrukcji, niskiej samooceny i walczące o resztki ludzkiej godności.

„Tym filmem chcę wtargnąć w prywatność pewnej pary. Chcę obserwować mechanizmy ich życia. Gdzie jest granica między normalnością a nienormalnością? Zastanawiam się, dlaczego ktoś pozwala sobie na bycie ofiarą i dlaczego druga osoba potrzebuje tego poświęcenia? Czy to możliwe, że kat i jego ofiara są w swoim związku szczęśliwi? Przede wszystkim chcę zanurzyć się w atmosferę zamkniętego mieszkania, niewypowiedzianych słów i ciągłego strachu”.

Spela Cadez, www.europeanfilmawards.eu

Czas trwania: 10 min

 

Czas trwania pokazów: 70’

Data i miejsce prezentacji: 26.08.2022/ godz. 17:30/ Rzeszowskie Piwnice

Po prezentacji filmów zapraszamy na spotkanie z artystami, które poprowadzi KAROLINA MARCISZEWSKA

 

 

Miejsce: Rzeszowskie Piwnice