Tu mówi Szwejk/ spektakl - MFS TRANS/MISJE - TRÓJMORZE

TEATR/ LITWA

Teatr Studio w Wilnie

Jaroslav Hašek

TU MÓWI SZWEJK

Adaptacja i reżyseria: Sławomir Gaudyn

Kierownik artystyczny: Lilija Kiejzik

Światło i muzyka: Artur Armacki

Występuje: Edward Kiejzik

Premiera: 11.11.2016

 

Twórcy spektaklu zapraszają widzów na wesoły monodram, będący teatralną adaptacją arcydzielnej powieści czeskiego pisarza Jaroslava Haška pt. Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej. Powieść zdobyła ogromną popularność na całym świecie, przełożona została na prawie sześćdziesiąt języków, stając się tym samym najczęściej tłumaczoną powieścią czeskiej literatury.

Józef Szwejk z Królewskich Vinohradów w Pradze, sprzedawca psów i pucybut porucznika Lukaša – tytułowy bohater – prawdopodobnie najsłynniejszy żołnierz świata, to niepozorny człowiek, postawiony w obliczu tępej machiny biurokratyczno-wojskowej. Jego sposobem na przetrwanie w tym świecie jest szyderstwo i ironia, przybieranie maski „pożytecznego idioty” na przemian ze stosowaniem sprytnych forteli. Na pierwszy rzut oka głupkowaty Szwejk jest komiczny i zabawny, prostoduszny, rubaszny i gadatliwy, ale potrafi zachować zdrowy rozsądek, stoicki spokój i pogodę ducha.

Hašek w swojej powieści ukazywał absurdy ostatnich lat istnienia Austro-Węgier, ale także stworzył uniwersalne dzieło będące satyrą na wojsko i wojnę. W takim – antywojennym – odczytaniu litewski spektakl jest obecnie zaskakująco aktualny, gdyż pokazuje głupotę wojny oraz obnaża mechanizmy działań polityków, w efekcie których ludzi tracą życie i opuszczają swoją ojczystą ziemię.

Czas trwania: 60’

 

Data i miejsce prezentacji: 27.08.2022/ godz. 18:00/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej/ Mała Scena im. Z. Kozienia

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z artystami, które poprowadzi TOMEK DOMAGAŁA/ Mała Scena im. Z. Kozienia.

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Mała Scena