Dzielny Olowiany Żołnierzyk / spektakl familijny - MFS TRANS/MISJE -TRÓJMORZE

TEATR/ SŁOWACJA

Teatr Lalkowy w Koszycach

DZIELNY OŁOWIANY ŻOŁNIERZYK

Reżyseria: Peter Palik

Dramaturgia: Ivan Sogel

Scenografia, kostiumy, lalki: Naďa Salbotová

Muzyka: Daniel Špiner

Przekład na język polski: Katarzyna Dudzic

Obsada: Erika Orgován Molnárová, Jana Bartošová, Kristína Medvecká-Heretiková, Lukáš Takáč, Peter Creek Orgován

Premiera: 27.05.2022

Duński pisarz Hans Christian Andersen, nazywany „królem baśni”, jest legendą wśród autorów literatury dla dzieci i młodzieży. Jego teksty są tak poetyckie i ponadczasowe, że trafiły do repertuarów teatrów na całym świecie. Dzielny ołowiany żołnierzyk, jedna z jego najbardziej znanych baśni, opowiada o tym, jak mały chłopiec otrzymał prezent w postaci zestawu dwudziestu pięciu ołowianych żołnierzyków. Wszystkie są takie same, z wyjątkiem jednego. Ma jedną nogę krótszą, ponieważ był ostatnim egzemplarzem, który został wyprodukowany, a fabryka zużyła prawie cały materiał na poprzednich żołnierzy. Dociera on do biurka chłopca, a tam widzi papierową baletnicę stojącą na jednej nodze – i zakochuje się w niej. Rozpoczyna się seria przygód, z którymi dzielny żołnierz musi sobie poradzić, walcząc o serce ukochanej.

Reżyser zainspirował się tekstem Andersena i w swojej autorskiej koncepcji ukazuje na deskach teatru piękno i siłę przesłania tej historii. Dzielny ołowiany żołnierzyk uczy, że mimo przeciwności losu i doświadczanych przygód, nie powinniśmy rezygnować z dążenia do celu. Tytułowy bohater spektaklu udowadnia, że żadna niepełnosprawność fizyczna nie może powstrzymywać człowieka przed wytrwałym podążaniem za swoimi marzeniami.

Spektakl Petera Palika uczy empatii widzów, którzy się z nim identyfikują, natomiast ci, którzy zmagają się z własnym upośledzeniem, znajdują w nim wsparcie. Dzielny ołowiany żołnierzyk staje się w ten sposób wielką inspiracją i udowadnia, że można poradzić sobie z nawet najtrudniejszymi przeszkodami w życiu.

SPEKTAKL FAMILIJNY

Czas trwania: 50’

Data i miejsce prezentacji: 28.08.2022/ godz. 15:00/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej/ Mała Scena im. Z. Kozienia

 

Po każdym spektaklu zapraszamy na spotkanie z artystami, które poprowadzi Tomasz Domagała.

Wszystkie spektakle obcojęzyczne z napisami w języku polskim.

 

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Mała Scena