Matka Najemnica / spektakl -MFS TRANS/MISJE - TRÓJMORZE

 

TEATR/ UKRAINA

Akademicki Regionalny Ukraiński Teatr Dramatyczny im. I. Ozarkewicza w Kołomyi

Taras Szewczenko

MATKA NAJEMNICA

Reżyseria, inscenizacja i muzyka: Serhij Kuzyk

Scenografia: Mykoła Dańko

Choreografia: Myrosława Worotniak

Przygotowanie wokalne: Mykoła Sokołyszyn

Przekład na język polski: Olga Maciupa

Obsada: Olha Jakubiw, Stepan Kinel, Wiaczesław Hłuszko, Halyna Uhorska-Henyk, Lubow Mocok, Zaharij Nowyckyj, Wołodymyr Heleckyj, Oksana Komarowa, Artur Filimonow

Premiera: 23.03.2014

 

Spektakl na podstawie historii przedstawionej w opowiadaniu Tarasa Szewczenki, gatunkowo klasyfikowany przez twórców jako dramat ludowy, a przez samego reżysera określany „hymnem do miłości matczynej”. Główną bohaterkę Łukię spotyka okrutny los, traci ukochanego, jest zmuszona oddać swoje dziecko obcym ludziom, po czym zatrudnia się w ich domu, by móc być blisko swojego syna.

Matka najemnica to niezwykła historia dzielnej kobiety, która mimo okrutnych okoliczności życia nie tylko nie poddaje się, ale wręcz potrafi wykrzesać radość ze swojego niezwykłego macierzyństwa. To także opowieść o potężnej miłości matki do dziecka, która pokonuje wszystkie przeciwności losu, zmusza kobietę do zapomnienia o sobie, poświęcenia się dla dobra potomstwa.

Temat kobiety-matki, kobiecego przeznaczenia, temat miłości często pojawiają się we wszystkich rodzajach twórczości Tarasa Szewczenki. Premiera Matki najemnicy odbyła się w marcu 2014 roku w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki – narodowego poety Ukrainy, wieszcza i bohatera, symbolu ukraińskiej tożsamości, emblematu wolności, twórcy literackiego języka ukraińskiego.

 

Z recenzji:

„Dyrekcja teatru nie mogła przewidzieć powodzenia spektaklu, ani reakcji widzów na jego wystawienie. Najwyraźniej nieoczekiwanie dla reżysera, aktorów i samej publiczności w połowie spektaklu rozbrzmiały głośne brawa. Była to scena rozmowy Jakima z Martą, podczas której Jakim rozpaczliwie rzucił: „No, kiedy ci Moskali nas opuszczą?”. Sala zareagowała błyskawicznie oklaskami, które trwały prawie minutę. Przedstawienie nie pozostawiło nikogo obojętnym, twórcom udało się pokazać siłę miłości matki do dziecka, która przezwycięża wszystko”.

Olya Polyuk, „Kołomyjska Prawda”

Czas trwania: 100’

Data i miejsce prezentacji: 28.08.2022/ godz. 18:00/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej/ Duża Scena

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z artystami, które poprowadzi TOMEK DOMAGAŁA/ Duża Scena.

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Duża Scena