Życie niedokończone - książka / rozmowa z Lechem Raczakiem / promocja książki Jacka Głomba i Dariusza Kosińskiego.

Data i czas wybranego wydarzenia: 14-11-2022 godz. 17:00:00

                                         

                                             OFF RZESZÓW / PRZESTRZENIE SZTUKI

 

Lech Raczak, współzałożyciel legendarnego Teatru Ósmego Dnia, reżyser, dramatopisarz, nauczyciel akademicki i popularyzator polskiego teatru na świecie w wywiadzie-rzece z Jackiem Głombem - dyrektorem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, opowiada nie tylko o losach słynnych „Ósemek”, ale o całym swoim bogatym życiu.

 

Głomb wspomina: „Wszystkie inne wywiady z Nim zaczynają się od «Ósemek» – a ja chciałem pogadać o dzieciństwie i młodości. Gadaliśmy więc intensywnie w czerwcu 2019 roku i udało się wtedy doprowadzić rozmowę do początków 1982 roku, do początku stanu wojennego w Polsce. […] Potem obaj nie bardzo mieliśmy czas na «drugą połowę» rozmowy, to znaczy, jak ja miałem czas na rozmowę, On nie miał. I na odwrót. A potem Leszka zabrakło”. Lech Raczak zmarł 17 stycznia 2020 roku. Równo dwa lata po jego śmierci ukazał się zapis rozmowy, do której Jacek Głomb go namówił.

 

Książka "Życie niedokończone” to opowieść o niezwykłym człowieku, „ciekawych czasach”,
w jakich przyszło mu żyć i spojonym z tymi czasami teatrze, który współtworzył. "Życie niedokończone” wciągnie nie tylko tych, dla których "Ósemki” są wciąż żywym wspomnieniem i nie tylko tych, którzy z różnych powodów wracają do Polski lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Oprócz wielkiej wartości biograficznej i historycznej stanowi też niezwykłą okazję do obserwowania niemal "na żywo” procesu tworzenia się opowieści, którą każda i każdy z nas też się kiedyś stanie.

 

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Szajna Galeria