OFF RZESZÓW - Valeska Valeska Valeska Valeska / MDK

 

Fundacja Performa

 

W spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA czwórka tancerzy:ek zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia jest życiorys i twórczość Valeski Gert - jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość zderzona z realiami pracy współczesnych freelancerów.

Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski? Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu. 

VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA to kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grający z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów:ek, którzy poruszają ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.

 

Koncept, reżyseria, choreografia: Dominika Knapik

Asystent choreografki: Dominik Więcek

Kreacja i performans: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska

Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska

Reżyseria światła, video: Wolfgang Macher

Muzyka: Doministry Dominik Strycharski

Kostiumy: Dominik Więcek

Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)

Produkcja: Fundacja Performa

 

Partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii -

Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Premiera spektaklu dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera spektaklu zrealizowana dzięki wsparciu prywatnego sponsora - Dominiki Knapik. Szczególne podziękowania dla Krakowskiego Centrum Choreograficznego, Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, Kamili Kamińskiej i Marka Gluzińskiego.

 

Prapremiera: 25.11.2022

Czas trwania: 62 min.

Przedstawienie wyłącznie dla widzów dorosłych!

* po każdym spektaklu rozmowa z twórcami, którą poprowadzi kuratorka festiwalu — Katarzyna Knychalska
 

Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Osmeckiego 51)