OFF RZESZÓW - Coś z Nietzschego / TEATR MASKA

 

Teatr Brama

Coś z Nietzschego, to autorski projekt Teatru Brama oraz zespołu Monogamik. Wieloletnia przyjaźń Teatru Brama oraz członków zespołu Monogamik zaowocowała wspólnym koncertem. Pomysłodawcą projektu był Daniel Jacewicz oraz Piotr Banach (założyciel zespołu HEY, wieloletni przyjaciel Teatru Brama). Koncert opiera się na muzyce granej na żywo, której towarzyszą wybrane i opracowane przez Kafi Figaj teksty Friedricha Nietzschego.

Szkielet śpiewa ze sceny, że kochając, tak naprawdę kochamy uczucie przyjemności z tego płynące. W tle aktorzy animują lustra, mówiąc nam „to o was, ale i o nas”. Nie jest to atak ani moralizatorstwo, a próba zwrócenia uwagi, że tacy po prostu jesteśmy i że nie ma w tym nic złego. Jest to też krytyka, którą podejmuje Nietzsche, pisząc o chrześcijańskim kulcie męczeństwa, umartwiania się. Marudy zarzucą Czemuś z Nietzschego wybiórczość. Przecież filozof pisał bardzo dużo o bardzo różnych rzeczach. Nie da się jednak nie być wybiórczym. Fajnie, że Teatr Brama wybrał z Nietzschego coś dobrego, a nie destrukcyjnego i szkodliwego. „Umieraj, umieraj, wszyscy odchodzimy i choćbyś się bał, i choćbyś się modlił, to i tak się obrócisz w marny proch i był”

Zofia Kowalska i Oliwia Kur

 

Monogamik: Piotr Banach (kompozycja, gitara), Katarzyna Figaj (wokal), Szymon Wójciński (klawisze), Tomasz Mazurkiewicz (gitara basowa), Jakub Gucik (wiolonczela), Grzegorz Wełna (sample).

Występują: Evanthi Athanasiadi, Jennifer Crissey, Karolina Pańczuk, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Daniel Jacewicz, Wojciech Rosiński

Światło: Konrad Bartoszewicz

Reżyseria światła: Wolfgang Macher

Choreografia, konsultacje reżyserskie: Dominika Knapik

Reżyseria: Daniel Jacewicz

 

Czas trwania: 45 min.

Przedstawienie bez ograniczeń wiekowych. 

* po każdym spektaklu rozmowa z twórcami, którą poprowadzi kuratorka festiwalu — Katarzyna Knychalska

 

 

Miejsce: Teatr Maska