Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat – spotkania z najlepszą literaturą
Gdzie są granice nie do przekroczenia? Granica państw / granica między faktem a fikcją spotkanie autorskie z Mają Wolny
20 września / 18:00 / Mała Scena im. Zdzisława Kozienia
Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat to wyjątkowa okazja do spotkań z autorami najlepszej polskiej literatury – prozy, poezji, czy reportażu. W zeszłym sezonie widzowie mieli okazję posłuchać rozmów m.in. z Jurijem Andruchowyczem, Anną Kańtoch, Robertem Małeckim, Ałbeną Grabowską, Robertem M. Wegnerem i innymi.
Spotkanie z Mają Wolny poprowadzi Jakub Pacześniak, fragmenty prozy i reportaży przeczyta aktor Paweł Gładyś.
Maja Wolny – pisarka, kuratorka, doktor nauk humanistycznych. Autorka powieści oraz reportaży, esejów i sztuk teatralnych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. W 2016 roku ukazała się powieść Czarne liście, która zyskała ogromny rozgłos w Polsce i ukazała się także w Belgii i Holandii. W rankingu belgijskiej gazety „De Standaard” została uznana za jedną z 20 najlepszych książek wydanych na świecie 2017 roku. Jej kolejna powieść, Księgobójca (2018), otrzymała belgijską nagrodę literacką Herkulesa Poirota. Po niej wydała Jasność (2019). Wielokrotnie podróżowała samotnie koleją do Rosji, Mongolii i Chin. Owocem tych wypraw jest powieść Powrót z Północy oraz wydany w 2020 roku Pociąg do Tybetu, nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak i zdobywca tytułu najlepszej książki podróżniczej na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady. Po inwazji Rosji na Ukrainę Wolny jako jedna z nielicznych na świecie autorek, udała się do Rosji. Korespondencje publikowała w Onecie, „Polityce” oraz belgijskiej gazecie „De Standaard”. Maja Wolny od 2016 roku mieszka na stałe w Polsce, w Kazimierzu Dolnym, gdzie współtworzy Kazimierski Festiwal Literacki. Jej powieści zostały przetłumaczone na języki niderlandzki, niemiecki i angielski.
#przestrzeniesztuki
_________________________
Wydarzenie zrealizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.