Beksiński. Obraz bez tytułu

 

Impresja artysty o artyście.

Pierwszy na świecie spektakl inspirowany życiem i twórczością Zdzisława Beksińskiego.
Muzyczne i multimedialne widowisko w reżyserii wybitnego kompozytora Jerzego Satanowskiego przeniesie Państwa w surrealistyczny świat obrazów Beksińskiego.
Autorzy spektaklu odwołując się do biografii i twórczości znanego malarza, chcą za pomocą obrazów, muzyki, ruchu, śpiewu i poezji pokazać napięcie, jakie się rodzi pomiędzy artystą a jego dziełem.
Pomiędzy sztuką a życiem.

Teksty piosenek:
Jan WOŁEK, Dorota Czupkiewicz, Bolesław Leśmian, Tymoteusz Karpowicz, Janusz Kofta, Rainer Maria Rilke w przekładzie Mieczysława Jastruna.

 

W scenariuszu spektaklu wykorzystano fragmenty wypowiedzi Zdzisława Beksińskiego pochodzące z następujących źródeł:

  1. Film W pracowni Beksińskiego, dostępny: https://www.youtube.com/watch?v=IkzcGK4mDOc
  2. Publikacja Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego, opracowanie Olga Ptak, wydawca Muzeum w Gliwicach, 2014.
  3. Audycja Rozmowy na nowy wiek, scenariusz Zygmunt Konieczny, Katarzyna Janowska, reż. Bogusław Dąbrowa-Kostka, rok produkcji 2002, producent: Telewizja Polska S.A.
  4. Beksiński ZdzisławSkoczeń Jarosław Mikołaj, BeksińskiDzień po dniu kończącego się życia, wydawnictwo Mawit Druk, 2016.
  5. Zdzisław Beksiński po śmierci żony i syna – wywiad Liliany Śnieg-Czaplewskiej ze Zdzisławem Beksińskim, „Viva!” 2003.
  6. Sztuka jako odcisk palca (cz. I i II) – wywiad Waldemara Siemińskiego ze Zdzisławem Beksińskim, dostępny: http://www.gnosis.art.pl/iluminatornia/sztuka_o_inspiracji/zdzislaw_beksinski/zdzislaw_beksinski_wywiad_1976_1.htm
  7. Znaczenie jest dla mnie bez znaczenia – wywiad Zbigniewa Taranienko ze Zdzisławem Beksińskim, „Sztuka” 1979, nr 4.
  8. Sfotografować sen – wywiad Jana Czopika ze Zdzisławem Beksińskim, „Tygodnik Kulturalny” 1978, nr 35.

 

 

 

fot. Maciej Mikulski

 

Projekt nie powstałby bez wsparcia PGNiG – ogromnie dziękujemy!

pgnig_znak_podstawowy

Sponsor Wyłączny

 

Patron honorowy prapremiery spektaklu

Województwo Podkarpackiepodkarpacie logo

Patroni medialni prapremiery spektaklu

LOGO tvp rzeszówradio rzeszówTWiNN_duża rozdzielczośćvip biznes i stylteatralia_logoRadio_Feniks_logo2gazeta-pl-czarneWeb  Dziennik Teatralny_logo_s


 

Materiały wykorzystane w spektaklu pochodzą ze źródeł Muzeum Historycznego w Sanoku i Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

LogoMHSlogo_full_gray

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na afiszo-plakacie i okładce programu wykorzystano reprodukcję obrazu autorstwa Zdzisława Beksińkiego, który należy do zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie i jest własnością Piotra Dmochowskiego.

 

2016-05-28

Dagny Cipora Karolina Dańczyszyn Robert Chodur Mateusz Mikoś Stanisław Godawski (kreacja dziecięca, gościnnie) / Michał Stępniak (kreacja dziecięca, gościnnie)

Jerzy Satanowski

Anna Tomczyńska

Jolanta Łobacz-Szczęsna

Anna Jochym

Jerzy Satanowski

Marta Szumieł

Marcin Pawełczak

110 min


Elwira Szyszka