Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach

Prezentujemy zagrane i zaśpiewane widowisko zaczerpnięte z życia legendarnych zakapiorów bieszczadzkich.

Premiera spektaklu odbyła się w pejzażu, o którym opowiada. I to tam widowisko okrzepnie, wędrując po miejscach związanych z opowiadaną teatrem historią. Temu wędrowaniu będą towarzyszyć działania dodatkowe, w które będą zaangażowani lokalni artyści.

Bieszczady, jako górska perła Podkarpacia, od zawsze są związane z rozbudowaną mitologią. Wpłynęła na to zarówno powikłana i krwawa historia okresu powojennego (walki z bandami UPA, tzw. Akcja Wisła, zmiana granic), jak i ciężka praca tamtejszych mieszkańców w latach powojennych. Do tego należy dodać „zew przygody”, który w te tereny przyciągał wszelkiego rodzaju odmieńców, ludzi zagubionych czy wręcz odwrotnie – łaknących prawdziwych, męskich wyzwań, a także całe rzesze artystów szukających tutaj natchnienia. Większość przyjezdnych uciekała stąd, nie mogąc sprostać ciężkim warunkom życia, natomiast inni, nie mając dokąd wracać, wegetowali latami, imając się różnych zajęć i nader często swe frustracje topiąc w alkoholu.

„Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” to historia zarazem tragiczna i wesoła, wypełniona śpiewem, zakręcona bieszczadzkimi biesami, ale mocno wpatrzona ponad połoniny, czyli tam gdzie prowadzą wszystkie nasze ścieżki – Do Nieba Bram.

Projekt „Wyżej niż połonina” ma na celu zaktywizowanie lokalnych środowisk twórczych powiatów bieszczadzkich i dotarcie do miejsc nader często oddalonych od możliwości korzystania z oferty kultury wyższej. Jednocześnie, założony w projekcie czas dojrzewania spektaklu w jego tematycznie macierzystym otoczeniu, pozwoli na dalszą jego eksploatację na scenie rzeszowskiej oraz ogólnopolskiej, stając się wyjątkową promocją Podkarpacia oraz wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie samorządów.

W spektaklu wykorzystano utwory Wojciecha Belona i zespołu Wolna Grupa Bukowina,  fragmenty wypowiedzi z filmów dokumentalnych „Bieszczadzkie anioły upadłe” oraz „Ballada o bieszczadzkim menelu” Andrzeja Potockiego (w scenie czwartej, piątej i szóstej), a także wiersz Jerzego Harasymowicza „W górach jest wszystko, co kocham” do muzyki Elżbiety Adamiak.

Efekty dźwiękowe i muzyka do piosenki „Przemijanie” Wojciecha Belona
Robert Żurek

Spektakl zalecany dla Widzów od 16. roku życia

Premiera rzeszowska 19 września 2015 roku w Sadowniczo-Szkółkarskim Zakładzie Doświadczalnym w Albigowej k/Rzeszowa.

 

Galeria zdjęć:

 

 

fot. Jerzy Lubas

Przygotowania do projektu „Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” – marcowe poszukiwania Ducha Bieszczadów

 

 

fot. Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft i Tomasz Żak

 

Zapraszamy na fanpage projektu!

 

Ogromnie dziękujemy za wsparcie i współpracę!

kultura dostępnamenu-logomkidn_logoWojewództwo PodkarpackiePodkarpackie Przestrzeń Otwarta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny

15 winietka patronat

 

Kod QR
2015-09-19

Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Przemysław Sejmicki (gościnnie)/Sławomir Gaudyn, Robert Żurek

Tomasz A. Żak

Socha - Szczęsny

90 min

 

Premiera w Baligrodzie – Ryszard Zatorski – „Dziennik Trybuna”

Tę sztukę może zrozumieć tylko miłośnik gór – Barbara Kędzierska – Twinn.pl

Ech, te bieszczadzkie połoniny, zwabiły teatr wędrowny – Aneta Gieroń – BiznesiStyl.pl

Bieszczadzkie Zakapiory bohaterami sztuki. Premiera w cerkwi – Anna Gorczyca – „Gazeta Wyborcza Rzeszów„


Anna Jochym