Stara kobieta wysiaduje

Ach, gdyby urodzić się w komunikacyjnym ekoświecie – przestrzeni wiecznie zielonych, niezrzucających na zimę igieł modrzewi, nikczemnie przejrzystych komunikatów – o tym marzą najpewniej bohaterowie kawiarnianego świata z dramatu Tadeusza Różewicza „Stara kobieta wysiaduje”. W przestrzeni bałaganu, zaburzonych estetycznie wzorców i nieludzkiego bezczasu tkwi dawne wspomnienie Matki Natury, a dziś Starej Kobiety, co wysiaduje, co tkwi w malignie, co domaga się głosu i co mówi, nie wierząc nawet, że zostanie wysłuchana.

Michał Pabian

Przedstawiamy jeden z najznakomitszych dramatów autora o niezwykłej świadomości mowy i wrażliwości na słowo. Poety. Przez tekst przemawia Różewiczowskie ubolewanie, że komunikacyjna katastrofa jest nieunikniona, gdyż przyszłość determinują bezmyślni ludzie, a genomedycyna w żaden sposób nie wyleczy głupoty. Nie wiadomo, czy Różewicz rzeczywiście nie wierzył w ludzkość, ale z pewnością bezlitośnie nie pozwalał, by ironiczny i groteskowy język cokolwiek usprawiedliwiał. Dzieło napisane w 1969 roku zaskakuje swoją aktualnością, przez co odniesiesiecie wrażenie, że autor komentuje, na swój poetycki sposób, rzeczywistość z tu i teraz. Przekonajcie się sami!    

  Mecenat nad Premierą: Mecenat Get in bank       Objęcie mecenatem premiery spektaklu „Stara kobieta wysiaduje” wynika z przekonania władz Getin Banku o tym, że stan rozwoju kultury przekłada się na jakość życia, a poprawa tej ostatniej jest priorytetem spółki. Wsparcie twórców mających odwagę realizować przedstawienia w sposób niestandardowy, nadających im nowych wartości, wiąże się z wyznawanymi przez Bank wartościami, takimi jak odwaga i entuzjazm.

 

 Z przyjemnością informujemy, że twórca spektaklu, Jakub Falkowski w konkursie Klasyka Żywa otrzymał wyróżnienie w dziedzinie reżyserii za debiut - spektakl „Stara kobieta wysiaduje”!

Werdykt konkursu   Trailer:  

fot. Maciej Mikulski       fot. Jakub Falkowski  

Spektakl bierze udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” realizowanym dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

klasyka żywa logo 250_lat_logo   1.it_logo      MKiDN-01_greyscale  

 

Uwaga!

W ramach obchodów jubileuszu „250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE" bierzemy udział w akcji „Bilet za 250 groszy”! 250_lat_logo

Materiał Prasowy - 12.02.2015   Klasyka_Zywa_logo Sąsiedzi         1.it_logo Sąsiedzi mkidn_01_cmyk Sąsiedzi  

2014-11-15

Narrator – Grzegorz Pawłowski Stara kobieta – Anna Demczuk Kelner młody – Mateusz Mikoś Kelner Cyryl – Paweł Gładyś Pan – Marek Kępiński Piękna Dziewczyna – Magdalena Kozikowska-Pieńko Lekarz, Stróż porządku, Skrzypek, Zamiatacz 1 – Sławomir Gaudyn/Michał Chołka Ślepiec, Zamiatacz 2 – Adam Mężyk Atropos – Małgorzata Pruchnik Lachezis – Karolina Dańczyszyn oraz Młodzieniec – Damian Janusz

Tadeusz Różewicz

Jakub Falkowski

Jakub Falkowski

Jakub Falkowski

Anna Jochym

Michał Pabian

Kuba Falkowski

120 minut


Andrzej Siedlecki