Tim Talar albo sprzedany śmiech

Opowieść o czternastoletnim chłopcu, który nierozsądnie zawarł umowę z tajemniczym człowiekiem – Baronem L. Natazsem, sprzedając swój śmiech, lub raczej radość życia, w zamian za dar wygrywania wszystkich zakładów. Gdy Tim zrozumiał jak bardzo niekorzystny zawarł kontrakt, postanowił odszukać Barona, aby zmienić umowę. Pomysł śmiały i trudny do wykonania, ale dający okazję do przeżycia licznych przygód i spotkania wielu interesujących ludzi.

„Tim Talar albo sprzedany śmiech” mówi o walce dobra ze złem; o tym, jak cenną wartością jest bezinteresowna przyjaźń, upór i optymizm; o konsekwencjach utraty własnej osobowości na rzecz dóbr materialnych, taniego blichtru czy pozornych sukcesów. W tej na pozór niemożliwej, zawieszonej gdzieś miedzy jawą a rzeczywistością, historii, można odnaleźć idee filozofii egzystencjalnej. Główny bohater z własnego wyboru pozbawiony zostaje swojej cennej cechy charakteru. To pycha i odwieczne, paradoksalne marzenie człowieka o zdobyciu szczęścia i pieniędzy stawiają chłopca w rozpaczliwej sytuacji. Przedstawienie dynamiczne i zaskakujące. Akcja sztuki wychodzi poza ramy tradycyjnie pojmowanej sceny, a każdy widz może się stać uczestnikiem działań teatralnych. Spektakl jest adresowany do dzieci, ale stroni od infantylizmu i dosłowności – jego twórcy z szacunkiem podchodzą do widza i jego inteligencji, pozostawiając miejsca na budowanie świata w jego wyobraźni. W sztuce wykorzystano różne gatunki muzyczne (od muzyki jarmarcznej, popowej, rockowej, heavy metalowej, przez hip hop, na jazzie i muzyce klasycznej kończąc), a całości dopełniają wykonywane na żywo piosenki. Wolty nastroju, zderzenie rzeczywistości z fikcją, liryczności z groteską prowadzą do poczucia surrealizmu. Takie też były inspiracje reżysera w każdej warstwie teatralnej: scenografii, muzyce czy ruchu scenicznym (inspiracje malarstwem Magritte’a, Dalego czy Hoppera). Żywiołowe i nowoczesne widowisko.  

2013-06-01

Małgorzata Machowska Barbara Napieraj Beata Zarembianka Michał Chołka Waldemar Czyszak Józef Hamkało Adam Mężyk Mateusz Mikoś Robert Żurek Gościnnie: Dagny Cipora

James Krüss

Ireneusz Maciejewski

Ireneusz Maciejewski

Włodzimierz Fełenczak

Barbara Guzik

Ewelina Ciszewska

Jan Dvořak

Piotr Nazaruk

Malina Prześluga

110 min (1 przerwa)