KWIAT PAPROCI

Czy kwiat może dać szczęście? Czy zasługujemy na coś, na co nie zapracowaliśmy?

KWIAT PAPROCI

Nasz Kwiat Paproci to stara słowiańska baśń i współczesna historia ujęta w konwencji realizmu magicznego. Protagonista, Jacuś, nie chce żyć według przyjętych norm, wybiera więc własną drogę. A jest to droga na skróty, która wiedzie przez ciemny, gęsty las.

Tancerze zaproszeni do pracy metodą „damage” wychodzą naprzeciw własnym ograniczeniom. Aktorzy prowadzą opowieść, a aranżacje dźwiękowe i wizualne tworzą świat, w którym widz ma prawo się zanurzyć. Prowadzi nas rytualność.

Interpretujemy dawne zwyczaje przyrównując je do naszych, dzisiejszych. Tworząc wychodzimy od gotowych form, jakimi są: baśń, oraz pieśni i tańce pochodzące z repertuaru zespołu ludowego i zastanawiamy się nad formami teatru teraźniejszego jak i przyszłego.

Łączymy to co znamy, z tym co w przyszłości będzie wprawiać nas w ruch. Wychodzimy ze strefy komfortu, badamy obrany materiał, poddajemy go interpretacji i w pełnym zaufaniu, w nowej formie, oddajemy go w ręce widowni.

Wierzymy, że wspólne przeżycie zaprowadzi nas dalej.

 

Spektakl został zrealizowany w ramach Przestrzeni Sztuki - pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury.

Projekt Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

       

              

2020-10-24

Barbara Napieraj/ Justyna Król, Mateusz Marczydło, Anna Demczuk, Paweł Gładyś, tancerze z zespołu: Rudki

Michał Szymaniak

Martyna Łyko

Kamil Tuszyński

Anna Maria Karczmarska

Tobiasz Sebastian Berg

Anastasiia Vorobiova

Anna Jochym