
GRANICA
Nowy spektakl Katarzyny Szyngiery, reżyserki wielokrotnie nagradzanego „Lwów nie oddamy“, łączy akcję sceniczną ze zdjęciami filmowymi. Znaczną część opowieści o różnie rozumianych granicach, w tym tej bardzo realnej, istniejącej pomiędzy Polską a sąsiednimi państwami, napisała historia. Spektakl, który często przypomina thriller, jest efektem pracy reporterskiej Szyngiery i Bartosza Józefiaka, którzy przemierzając polskie pogranicza, rozmawiając z urzędnikami, służbami granicznymi, przemytnikami, handlarzami i zwykłymi ludźmi, szukali odpowiedzi na pytania: Po co istnieją granice? Jakie niosą korzyści, a jakie niebezpieczeństwa?
Okazuje sie, że zdefiniowanie granicy jako zagadnienia filozoficznego, czy zjawiska historycznego, ale przede wszystkim współczesnego narzędzia organizacji (lub dezorganizacji?) życia społecznego i prywatnego nie jest łatwe.
W spektaklu wykorzystany jest utwór „Geranoi I" w wykonaniu Radical Polish Ansamble (wyd. Bôłt 2019).
Fot. Monika Stolarska
Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Anna Jazgarska, Justyna Landorf, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Barbara Pitak-Piaskowska, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Paweł Stangret.
