02. MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Czas podsumowań

02. MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Czas podsumowańMiesiące przygotowań i niepewności, ale też wiara w to, że pomimo ciężkiego czasu pandemii, znów się uda. I stało się! Cztery kraje, kilkanaście wydarzeń, spektakle, wystawy, koncerty… I najważniejsze – SPOTKANIA z ludźmi, którzy kochają sztukę i życie. 02. Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki przeszedł do historii. Czas na podsumowania…

 

 

 

„Organizacja międzynarodowego festiwalu podczas pandemii to akt odwagi” – przyznał szczerze podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Jan Nowara. I faktycznie, to co w normalnych warunkach wydawało się proste, w czasie wciąż zmieniających się restrykcji, stanowiło poważny problem. Program festiwalu zmieniał się kilka razy. O przyjeździe do Polski zapomnieć musieli nasi przyjaciele z Gruzji, Ukrainy i Estonii, a partnerzy z Litwy zdecydowali się na prezentacje swojego programu w formie audiowizualnej. Ostatecznie przed rzeszowską publicznością na żywo wystąpili artyści z Bułgarii i Rumunii. Cieszymy się, że z dużym zainteresowaniem i aprobatą spotkały się także propozycje naszego Teatru i gości z Polski.

 

W czasie 15 festiwalowych wydarzeń dopisali nie tylko Widzowie, którzy ze zrozumieniem przyjęli nowe warunki uczestnictwa podyktowane przez pandemię. Codziennie gościliśmy u siebie osoby wspierające nas w organizacji Festiwalu. Dużo wcześniej swoją pracę rozpoczęli wolontariusze, którzy promowali nas w przestrzeni miasta i czuwali nad wieloma sprawami. Jesteśmy przekonani, że bez tych pełnych energii osób Festiwal nie byłby taki sam. Jeszcze raz dziękujemy!

 

W organizacji festiwalu partnerowały nam instytucje, które udostępniły swoje przestrzenie i pomogły w prawidłowym przebiegu wydarzeń, tj. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Sąd Okręgowy w Rzeszowie, Galeria Rzeszów, Restauracja Lord Jack. Dziękujemy za każdą pomoc!

 

Ponownie mogliśmy liczyć także na naszych patronów medialnych: TVP Kultura, TVP3 Rzeszów, „Dziennik Teatralny”, „e-teatr”, DOMAGAŁAsięKULTURY.pl, „Teatr”, teatralny.pl, „Super Nowości”, „Rzeszów News”, „Czytaj Rzeszów”, „TV Obiektyw”, „Nowiny”, „Nowiny24”, „Gazeta Wyborcza”, „Nasz Dom Rzeszów”, „VIP Biznes&Styl”, BIZNESiSTYL.pl, „Radio Centrum”, „Radio Via”, „Kurier Rzeszowski”. Współpracę redakcyjną prowadziło z nami radio „RMF Classic”. Zapowiedzi i relacje z Festiwalu ukazały się także w innych ogólnopolskich i regionalnych mediach. Serdecznie dziękujemy!

 

Patronami Honorowymi tegorocznego MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Konsulat Generalny Republiki Litewskiej w Sejnach, Konsulat Honorowy Ukrainy w Rzeszowie, Ambasada Rumunii w Rzeczypospolitej Polskiej, Bułgarski Instytut Kultury i Rumuński Instytut Kultury. Dziękujemy za wsparcie i wiarę w nasze przedsięwzięcie!

 

Realizacja tego trudnego zadania nie byłaby możliwa bez sponsorów: Samorządu Województwa Podkarpackiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasto Rzeszów.

 

Trudno uwierzyć, że od powołania Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE minęły już dwa lata. Od dwóch lat w ostatnie dni wakacji Rzeszów zamienia się w przestrzeń dla wymiany myśli i wrażliwości artystów z krajów Europy Wschodniej. Dla rzeszowian i przybyłych gości to przede wszystkim nieszablonowa rozrywka i niecodzienna możliwość spotkania z kulturą mentalnie bliskich, a jednocześnie odległych państw.

 

Nie zamierzamy się zatrzymać. Z TRANS/MISJAMI widzimy się za rok! Tym razem dopłyną aż do TRÓJMORZA…