60. Międzynarodowy Dzień Teatru

60. Międzynarodowy Dzień TeatruDziś obchodzimy 60. Międzynarodowy Dzień Teatru. Na naszej Dużej Scenie mieliśmy wystawić spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera. Cieszyliśmy się, że w tym wyjątkowym czasie uraczymy naszą Drogą Publiczność komedią jednego z najwybitniejszych twórców i reformatorów teatru Williama Szekspira. Niestety, to wielkie święto wszystkich ludzi Teatru i Publiczności znów przyszło nam spędzać oddzielnie.

  Z uwagi na ponowne zamknięcie teatrów podjęliśmy także decyzję o przesunięciu w czasie oficjalnych obchodów tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru. Pierwotnie planowaliśmy świętować na naszej scenie 10 kwietnia przy okazji premiery spektaklu „Hiob’51” w reżyserii Jana Nowary. Mamy nadzieję, że sztukę autorstwa Jarosława Jakubowskiego o płk. Łukaszu Cieplińskim, po raz pierwszy zagramy dla Państwa 15 maja.

Wtedy też podczas uroczystej gali zostaną nagrodzeni wyjątkowo zasłużeni pracownicy naszego Teatru. Zostaną nagrodzeni przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa i Dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Podczas ubiegłorocznego lockdownu zainicjowaliśmy także internetowy plebiscyt na ulubioną aktorkę, ulubionego aktora i ulubiony spektakl widzów, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a jego laureaci podczas obchodów MDT zostali nagrodzeni „Wandami’20” – nagrodami, których nazwa pochodzi od imienia naszej wspaniałej patronki Wandy Siemaszkowej. Jednak z uwagi na pandemię, która sporo zamieszała w naszych planach repertuarowych i nie dała możliwości zbyt często spotykać się na żywo w naszym Teatrze, prezentując w pełni kunszt aktorów postanowiliśmy przesunąć ogłoszenie kolejnego plebiscytu „Wandy” na przyszły rok.

W 60. Międzynarodowy Dzień Teatru chcemy bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy byli i nadal są z nami, blisko Teatru, wspierają nas, są widzami zarówno na żywo (w warunkach reżimu sanitarnego) jak i przed ekranami laptopów i smartfonów. Dziękujemy za wszystkie przesyłane słowa wsparcia, za wyrażoną tęsknotą za Teatrem. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i przesłali filmowe życzenia dla Teatru. Ten gest jest dla nas niezwykle ważny!

My przesyłamy Wam dużo teatralnego ciepła, życząc przede wszystkim dobrego zdrowia, pogody ducha i jak najszybszego powrotu do normalności.

Niech żyje teatr!

Życzenia na MDT od Pani Senator Barbary Borys-Damięckiej.

 

ORĘDZIE NA MIĘDZYANARODOWY DZIEŃ TEATRU

czyta PIOTR NAPIERAJ