art_przecięcie (5) z Janem Bolesławem Ożogiem

art_przecięcie (5) z Janem Bolesławem Ożogiem
Dnia 27.09 o godz. 18:00, w Miejsko-Gminnym Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim, odbędzie się spotkanie z cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej. Jest to kolejna edycja spotkań artystów związanych z południowo-wschodnią częścią Polski, a reprezentujących różne dziedziny sztuki – poezję, teatr, muzykę i malarstwo. Dwóch poetów: Roman Misiewicz, Jakub Pacześniak, damski duet aktorski: Małgorzata Machowska i Monika Adamiec, oraz malarka Aneta Panas. Patronem najbliższego wydarzenia jest poeta i pisarz - Jan Bolesław Ożóg (1913-1991) – pochodzący z Nienadówki, którego twórczość wyrosła z silnej na Podkarpaciu tradycji nurtu chłopskiego, zwanego również autentyzmem.

 

Jan Bolesław OŻÓG – poeta i prozaik, jeden z najwybitniejszych reprezentantów nurtu chłopskiego w literaturze, zwanego również autentyzmem. Urodził się 1 marca 1913 r. w Nienadówce, k. Sokołowa Małopolskiego.

                Zadebiutował w organie autentystów Okolicy Poetów Stanisława Czernika, gdzie w 1937 r. ukazał się jego debiutancki tomik, pt. Wyjazd wnuka. Następnie: Arkusz poetycki (1938), Ogier i makolągwa (1939). W czasie wojny powrócił de Nienadówki. Pracował w gospodarstwie ojca i w lesie. Wkrótce związał się z konspiracją, zaczął pisać teksty do akowskiej prasy – sokołowskiego Oracza, kolbuszowskiego Wiarusa i rzeszowskiego Na Posterunku. Zamieszczał tam również wiersze, zebrane potem w cykl Romans z karabinem, który nie zdążył ukazać się drukiem przed nadejściem frontu. Od jesieni 1943 do czerwca 1944 r. poeta był wykładowcą kompletów gimnazjalnych tajnego nauczania w Nienadówce, Trzebusce i Turzy.

        W lipcu 1944 r. wyruszył na ochotnika z oddziałem bojowym w ramach akcji „Burza” kolbuszowskiego obwodu AK „Kefir”. Brał udział w zwycięskiej bitwie z Niemcami pod Porębami Kupieńskimi – 1 sierpnia 1944 r. Po wyzwoleniu Jan Bolesław Ożóg był jednym z organizatorów Gimnazjum w Sokołowie Młp., następnie nauczycielem języka polskiego w tej szkole. Po rozwiązaniu AK przystąpił do struktur WiN, dlatego zainteresowało się nim kolbuszowskie UB. Zagrożony aresztowaniem, wyjechał do Radomia i podjął pracę w szkole średniej. Następnie przeniósł się do Bochni, a w 1951 r. zamieszkał wraz z rodziną w Krakowie, poświęcając się w całości pracy literackiej. Wówczas to powstały znaczące dla jego twórczości tomy poezji Dzikie jabłka (1964), Kalectwa (1968), Ziemia wielkanocna (1969) oraz głośne powieści: Ścigani (1956), Kula (1958), Bracia (1969). Dorobek Jana Bolesława Ożoga jest imponujący – kilkadziesiąt tomów poezji, kilkanaście powieści i utworów prozatorskich. Zmarł w 1991 roku w Krakowie.

 

Roman MISIEWICZ (ur. 1964) – poeta

Z wykształcenia prawnik. Laureat Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny (2003) za tomik //...//punkt/ów//zacze/p:i.en.i:a//...//. Nominowany do Paszportów „Polityki” (2003), Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2012). Redaktor „Nowej Okolicy Poetów” (2003-2011). Od 2011 do 2021 prowadził blogerskie śledztwo dot. katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku na dobre-nowiny.pl. Wydał sześć tomików wierszy i jedną książkę z kategorii literatura faktu. Mieszka w Dębicy.

 

Jakub PACZEŚNIAK (ur. 1974) – poeta

Urodzony w Rzeszowie, przez dwadzieścia lat mieszkał w Boguchwale, obecnie w Krakowie. Polonista i bohemista. Wydał trzy tomy wierszy i arkusz poetycki. Przetłumaczył z języka czeskiego m.in. prozę Bohumila Hrabala, a na potrzeby scen operowych, w tym Opery Narodowej – libretta i cykle pieśni do muzyki Antonína Dvořáka i Leoša Janáčka. Jego wiersze ukazały się również po czesku, słowacku i węgiersku.

 

Małgorzata MACHOWSKA (ur. 1961) aktorka

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej od 1985 roku. Za najważniejsze w aktorskim życiu role uznaje, wymagające wielkiego kunsztu aktorskiego: Królową z Iwony księżniczki Burgunda Gombrowicza, Evelyn w Jabłku Thiessena. Ostatnio skrzydeł po pandemicznym doświadczeniu dodaje jej granie Gołdy w Skrzypku na dachu – wspaniale przyjętym przez publiczność i znawców teatru. Jej działalność pozateatralna koncentruje się na uprawianiu jogi i Tai Chi, chętnie pracuje z młodzieżą zainteresowaną sztuką aktorską.

 

Monika ADAMIEC (ur. 1975) - pieśniarka, aktorka

Pochodzi z Rzeszowa. Pomysłodawczyni i współtwórczyni formacji teatralnej Latający Teatr Kantorowi. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rzeszowie w klasie śpiewu solowego, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (Wydział Lalkarski we Wrocławiu, Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży), Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Pracuje również jako reżyser i pedagog. Podczas występu towarzyszyć jej będzie Filip Kot – pianista i akompaniator.

 

Aneta PANAS (ur. 1986) - malarka

Pochodzi z Łańcuta, gdzie nadal mieszka i pracuje. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego - dyplom z wyróżnieniem w pracowni rysunku prof. Stanisława Góreckiego i prof. Marleny Makiel-Hędrzak. Autorka wystaw indywidualnych, uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą oraz międzynarodowych plenerów artystycznych, laureatka nagród, m.in. Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt 2015 - Nagroda Specjalna Muzeum Ziemi Przemyskiej „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 2019/2020” - nagroda BWA Rzeszów, w 4th International Art&Science Symposium „Sztuka Powstania życia otrzymała pierwszą nagrodę. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

 

"Realizowane w ramach zadania POEZJA Z TEATREM, z programu PRZESTRZENIE SZTUKI TEATR, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca."

__________________________________________________